Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náklady na jadrovú energiu (pre začiatočníkov) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Mňa by zaujímali aj náklady na poistenie proti následkom prípadnej jadrovej havárie. Možno aj pre porovnanie cena za poistenie proti následkom havárie dánskej veternej flotily.

A tiež som si nevšimol, kde je v tej cene položka za 30 000 rokov skladovania a monitorovania úložiska jadrového odpadu. Prípadne aj s porovnaním ceny za vybudovanie a prevádzkovanie úložiska odpadu dánskej veternej flotily počas rovnakých tridsaťtisíc rokov.

Pre informáciu, naša civilizácia pri nadhodnotenom odhade existuje cca desaťtisíc rokov. Teda ktorákoľvek jadrová elektráreň vyrába problém na riešenie pre tri civilizácie dopredu. Koľko to teda bude dokopy stáť?

Hlavne že Zem chceme potomkom zanechať v rovnakom alebo lepšom stave, než v akom sme ju prebrali my.

Ja rozumiem, že človek fungujúci v jadrovej energetike celý život, bude emočne skreslený v prospech jadra. Podobne ako celá jadrová lobby, čo je na tom existenčne závislá. Ale my ostatní by sme snáď mohli mať schopnosť realistického uvažovania.

Ja s radosťou uznám, že jadro je najlacnejším zdrojom energie. Hneď ako mi niekto predloží kalkuláciu zohľadňujúcu dva vyššie zmienené aspekty.
 

Veci sú trochu komplikovanejšie

Hlavne bude na svete viac a viac ľudí - už len tento fakt veľmi znižuje kvalitu života mnohých budúcich generácii. Fakt som zvedavý čo povedia tí mladí na to, aby sa postarali o také veľké množstvo dôchodcov, ktoré bude. Skôr sa rysuje možnosť, že odmietnu. Je to jednoduché, lacné a logické.

Od koho dostali takýto nápad: no predsa od nás. Logika nepustí aj keď je to morálne neúnosné.
 

 

Skúste spočítať diskontovanie trikrát predražených (rozumej rozkradnutých) Mochoviec! Nejaké číselné čary a hrátky vo forme finančných špekulácii tu nepomôžu. Pri cene za 10 (asi aj viac)
€/MWh bude každý dovoz o polovicu lacnejší. Možno aj Křetínskemu dôjde, že menej stratí ak to nespustí.
 

 

ste tiež odborník tak sa vás opýtam. čo by ste navrhoval ako vylepšiť dostatok energie. nehovorte že dovoz je najlacnejší, už profesor wágner to vyvrátil pretože to sa oplatí iba vtedy ked máte dost podmienok na dovoz el. napr nemecko česko aj franc majú relatívne prebytok. čo keby štáty ktoré majú jadrové elektrárne začali ich odstavovať a každý by chcel kupovať. viete dobre že alternatívne zdroje sa môžu použiť v obmedzenom výkone a sú nestabilné. nedávno som čítal, že sa pracuje na obohatení jadrového odpadu tak aby bol použiteľný. začínajú sa vyrábať jadrové reaktory s menším odpadom, čítal som o thoriových. proste jadro zatiaľ je nenahraditeľné, to hovoria špičkový vedci nielen ja
 

Rakousko má už 1000 větrných turbín

Rakousko má už 1000 větrných turbín (29.12.2014 ) . Poblíž městečka Rohrau v okrese Bruck an der Leitha v Dolním Rakousku byla instalována turbína s pořadovým číslem 1000. Instalovaný výkon rakouských větrných elektráren tím dosáhl hranice 2 000 MW.

Při té příležitosti připomněla rakouská média statistiku, vypovídající o raketovém růstu větrné energetiky v zemi. Dosažení hranice 1000 MW celkového výkonu trvalo 16 let. Druhá tisícovka přibyla během necelých čtyř roků. Zřejmý je i růst efektivity instalovaných zařízení. V roce 2010 vyrobilo 620 větrných turbín s celkovým instalovaným výkonem 1000 MW 2,1 miliardy kilowatthodin elektřiny. V roce 2014 mělo 1000 větrných turbín instalovaný výkon 2000 MW a vyrobilo 4,3 miliardy kilowatthodin ekologického proudu. Větrný park Rohrau, jehož součástí je i tisící rakouská větrná turbína, byl přitom v provozu ještě jen menší část roku.

Výstavba větrných elektráren jde v Rakousku ruku v ruce přestavbou energetické sítě. Tu v posledních letech financovaly téměř zcela firmy, provozující větrné elektrárny. Energetická síť Rakouska je tak zcela schopna zvládat kolísání výkonu obnovitelných zdrojů a zároveň je připravena na jejich další rozvoj. Větrná energetika má podle posledních studí potenciál pokrýt do roku 2020 50 % spotřeby elektřiny rakouských domácností a do roku 2030 dokonce 100 %. K tomu však musí stát zajistit odpovídající podmínky. Jak uvedl obchodní ředitel firmy IG Windkraft Stephan Moidl, trh s elektřinou je stále pokřivený, protože subvence pro uhelné, jaderné a plynové elektrárny v Evropě spíše rostou, místo aby se odbourávaly. Ke spravedlivému energetickému trhu je tak stále ještě daleko.

Více informací:
https://www.igwindkraft.at/?md...
 
Hodnoť

Koľko domácností...

Je to pekne napísané ale pre bežného človeka, nič nehovoriace. Treba používať pojem "domácnosť"
Kolko domácnosti to može uživiť a za akú cenu pre domácnosť, kolko elektrických aut nabiť atď... inak teraz sa ponúka nabíjanie doma v garáži vďaka domácej tarife elektriny, jazdíte už za 2 € /100 km. Čo si o tom myslíte?

http://kdenabijat.sk/nabijanie...

Inak ja nechápem tú Rakúsku paranoju. Najviac ma facsinuje, že sa nepíše o rádioaktivite z uhlia a čo taký radón z pôdy??? Našťastie aspon Čína bude schopná postaviť šesť až osem jadrových reaktorov ročne, ak sa proces schvaľovania projektov vráti k normálu, ako sa očakáva v blízkej budúcnosti, povedal prezident China National Nuclear Corporation (CNNC).

„To by malo stačiť na splnenie rozvojových plánov našej krajiny do roku 2030,“ povedal Yu Jianfeng, ktorý vystúpil na priemyselnej konferencii v Pekingu. TV kanál News Asia uviedol, že Čína tri roky neschválila žiadne nové konvenčné jadrové projekty, kým na začiatku tohto roka schválila už dve nové jadrové elektrárne (JE). Tie budú v lokalite Zhangzhou v provincii Fujian patriacej CNNC a v lokalite Huizhou Taipingling v provincii Guangdong, patriacej China General Nuclear Power.

Jadrové elektrárne v Číne
Čína pôvodne plánovala uviesť do prevádzky 58 GW jadrovej kapacity do roku 2020, s ďalšími 30 GW vo výstavbe. Dnes 46 komerčne prevádzkovaných blokov vyrába 36 GW.

Avizované spomalenie znamená, že je nepravdepodobné, že by sa splnili ciele na rok 2020, a vedúci predstavitelia priemyslu vyzývajú štát, aby urýchlil schvaľovací proces s cieľom zabezpečiť, aby, ciele v oblasti energie, klímy a znečistenia bolo možné dosiahnuť do roku 2030. Minulý rok CNNC uviedla, že je schopná vybudovať viac ako 10 nových jadrových energetických blokov ročne a „viaceré“ nové lokality sú plne pripravené na výstavbu.

Nicobar: Cieľ 110 reaktorov
Šanghajská spoločnosť Nicobar, ktorá sa zaoberá analýzou jadrovej energie, nedávno informovala, že cieľom Číny je mať do roku 2030 v komerčnej prevádzke 110 jadrových blokov, ale tento cieľ bude pravdepodobne upravený v nasledujúcom päťročnom pláne, ktorého prvý návrh sa objaví tento rok.

Podľa Yu z CNNC globálny jadrový sektor postupne „obnovuje dôveru“ po havárii Fukušima-Daiiči v Japonsku v roku 2011. „Komunikačné problémy“ a „nedorozumenia“ medzi verejnosťou boli jedným z dôvodov, prečo Čína nebola schopná naplno využiť svoje výrobné kapacity a zvýšiť kapacitu rýchlejšie, dodal.
 
Hodnoť

Jadrove palivo

Jednotka jadroveho paliva ma 1'000'000-krat (slovami MILIONkrat) viac energie nez jednotka fosilneho paliva.
.
Toto je naozaj vyhoda, ktora sa da len tazko niecim prekonat.
Napriklad ohromny strach z jadroveho odpadu sa tyka mnozstva, ktore by sa zmestilo do kocky o strane 20 metrov. Mame vela chemickeho odpadu, ktory to bude uz tiez "naveky". Odpad z uhlia ani neskladujeme, ten sa priamo distribuje do nasich pluc a preukazatelne zabija ludi. Ale byt zabity uhlim je v pohode, bojime sa racionalne nezdovodnitelneho tvrdenia s jadrovym odpadom.
 

 

Bavme sa čisto ekonomicky. Ak by bol zdroj energie, ktorý by bol aj stomiliónkrát menej koncentrovaný, než jadrové palivo, ale celý jeho výrobný cyklus by umožňoval vyrobiť z neho energiu čo len s polovičnými nákladmi oproti jadru, ktorý zdroj by bol vo výhode?

Riešenie chemickéhoodpadu je samostatná kapitola. Tu sa bavíme o energetike a zmene energetického mixu.

V rámci zmeny energetického mixu nikto nespochybňuje nevýhodnosť a škodlivosť fosílnych palív. Presne tie chcem nahradiť. Takže argumentovať o odpade z uhlia je mimo. Nikto nechce viac uhlia, dokonca ani Fico nie.

Bavíme sa tu čisto o porovnaní jadra a OZE.
 

Bavme sa cisto ekonomicky:

mas naklady na vytazenie ednotkoveho mnozstva suroviny, na jej spracovanie, transport a naklady na zabezpecenie odpadu. Pri jadrovom palive bude toto spracovavane mnozstvo milionakrat mensie.
.
Aj na Nemecku nadherne vidis, ze OZE mozu byt len doplnkove zdroje energie, rozhoduje sa teda iba medzi fosilnymi palivami a jadrom (a snad niekedy v buducnosti aj fuziou).
 

 

Tvoje predstavy o jadre a jeho cykle, a celkovo o matematike, nezdieľam. V podstate mi prídu veľmi naivné.

To, že je jadro miliónkrát koncentrovanejší energetický nosič, než uhlie, neznamená, že energia z neho vyrobená je miliónkrát lacnejšia, než z vetra. A dokonca ani miliónkrát lacnejšia, než z uhlia.

To, že sa v súčasnosti v Nemecku OZE používajú ako doplnkový zdroj energie, neznamená, že by to nemohlo byť inak. To by si rovnako mohol tvrdiť, že keď pre rokmi mali OZE v energetickom mixe len 1%, že nikdy nemôžu tvoriť viac, než 1%.

Naopak, trend je taký, že podiel OZE v energetickom mixe neustále rastie a ukazuje sa, že si vôbec nemusíme vyberať len medzi fosilom a jadrom.

Jadro je dočasné riešenie, ktoré má veľmi veľa nevýhod. Vrátane ekonomických, keďže nikto doteraz nespočítal, koľko to vlastne bude stáť počas existencie troch ďalších civilizácií, ktoré budú riešiť následky energie spotrebovanej dnes.
 

Citanie textu s porozumenim.

Ja som ale nikde netvrdil, ze energia vyrobena z jadra je milionkrat lacnejsia, len ze rozumne predpokladat nizsie naklady na spracovanie suroviny, ak jej mnozstvo je milionkrat menej.
Specialne pre teba: je to len jedna z viacerych zloziek vyslednej ceny elektriny.
.
A zase: nejde o to, ze nemecko pouziva OZE doplnkovo, ale o to, ze uz teraz toto rozsirenie naraza na limity rozvodnej siete a vyziadal si nove fosilne elektrarne.
=
Nemecko po ciastocnom zavedeni OZE ma podstatne drahsiu elektrinu, ktora pri tom ma niekolkonasobne vyssiu uhlikovu stopu nez Francuzko ktore tak masivne OZE nezavadzalo.
.
Predstava, ze krajina bude vacsinu energie vyrabat cez OZE nie je realna, pretoze fotovoltaviky a veterniky nie su schopne dodavat stabilny vykon.
Teda VZDY to bude len doplnkovy zdroj energie, ci uz k jadru, alebo fosiliam.
 

 

Predpokladať to môžeš, ale tento predpoklad by si mal konfrontovať s realitou.

Hoci aj toho množstva bude milionkrat menej (opäť ako uhlia, ktoré sem stále do porovnávania tvrdohlavo zaťahuješ, aj keď sa obidvaja zhodujeme, že fosil je mimo), celkové náklady môžu byť pokojne vyššie. Napríklad ak ide o mimoriadne nebezpečnú technológiu, ktorá si vyžiada drahé bezpečnostné opatrenia počas celého cyklu.

Špaciálne pre teba: množstvo spracúvanej hmoty je len jednou zo zložiek cenovej nákladnosti výroby energie

Rozšírenie OZE môže narážať na limity, ale nový technologický vývoj posúva tie limity stále viac do úzadia. Regulácia siete, inteligentné zástrčky, veľkokapacitné baterky, gravitačné úložiská, to všetko môže o pár rokov strčiť jadro hravo do vrecka. Bez miliardových investícií a kvanta nebezpečného odpadu pre budúce tri civilizácie, čo prináša jadrová energetika.

Predstava, že krajina bude o pár rokov väčšinu, prípadne aj 100% vyrábať cez OZE je teda úplne reálna.

Nižšia momentálna uhlíková stopa Francúzska je samozrejme daná ich vysokým podielom jadra. Nemecko má zase nižšiu jadrovú stopu a nevyrába si taký problém do budúcnosti s jadrovým odpadom a potrebou likvidácie desiatok jadrových reaktorov.
 

Svoje sny konforntuj s realitou.

Snivas o tom, ake by raz OZE mohli byt (a o tom, ake raz mozu byt problemy z jadorm), ale ignorujes ake v realite su.
Na Nemecku je velmi jasne vidiet, ze nie su pouzitelne.
 

 

Si sa zacyklil. Ak chceš diskutovať, tak buď uveď nejaký nový argument, alebo sa vyjadri k tomu, čo som ti už vyvrátil, s nejakým novým protiargumentom.

Nemôžeš len zacyklene vyťahovať to, čo som ti už raz vyvrátil bez toho, aby si k tomu čokoľvek pridal.
 


Najčítanejšie


 1. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 3 323
 2. Ondrej Prostredník: Pápež podporou spolužitia gejov a lesieb spustil v cirkvi progresívnu revolúciu 1 846
 3. Elena Antalová: Usporiadateľ dieťaťu "Zakrič Matovič je k...t" 1 523
 4. Ján Rudolf: Ako sme obstarali milióny antigénových testov 1 236
 5. Rudolf Biermann: List prezidentke Slovenskej republiky 883
 6. Martin Sukupčák: Matovič je neschopný premiér 817
 7. Jaroslav Toček: Najlepší HOAX o COVIDe-19 660
 8. Ladislav Piršel: To bola drahá svadba, pán premiér! 574
 9. Andrej Tichy: Ako sa zvyšuje plat v Nórsku? 509
 10. Roman Brandšteter: Magor, blbec, fašista – pako, nácek, rasista 505

Rebríčky článkov


 1. Marian Vojtko: Nerušte nám testovanie! Ja pôjdem aj dvakrát.
 2. Vladimír Krátky: Zákerné jamky na lícach + birmované farizejstvo - čím horšie, tým lepšie ?
 3. Kristína Jakubičková: Aké sú platonické lásky?
 4. Emília Petričková: Covid suvenír
 5. Lukáš Parízek: 2,5 milióna obyvateľov v karanténe
 6. Vladimír Bohm: Aj keď už neveríme na strašidlá, stále nechápeme prírodu
 7. Martin Turčan: Celoplošné šialenstvo!
 8. Jano Richter: Tak teda 50tisíc, či 200tisíc?
 9. Dušan Seberíni: Pani prezidentka zastavte ho !
 10. Jozef Legény: Pán Matovič, ponúknite demisiu, ak bude účasť na testovaní viac ako 80% a prídeme všetci


Už ste čítali?