Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – Prípad americkej Kalifornie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pán Naniáš.

Do vášho zdôvodnenia zvýšenia cien elektriny v Kalifornii sa ich atómové elektrárne dostali asi tak ako Pilát do kréda .Prečo ? Vy sám píšete,že inštalovaná kapacita v čase kríze bol 45 GW a v čase výpadkov bola požiadavka na 28 GW.Ergo rezerva temer 100 %.Pravdu ste napísali vtedy keď ste napísali,že dodávateľ /hlavne Enron/ v záujme zvýšiť svoje zisky umelo znížil dodávky výrobcom elektriny nariadil odstávky a doslova umelým nedostatkom vydieral spotrebiteľov a tým si zabezpečil zvýšenie cien.On by to bol urobil bez ohľadu na to nech mal akýchkoľvek dodávateľov ,teda aj vtedy ak by tam nemali ani jednu "atomku",alebo ak by všetka elektrina bola vyrobená iba v atómkach. Teda tento vývoj neukazuje na nenahraditeľnosť atómových elektrární,ale ukazuje ako je nebezpečné zrušiť reguláciu tam kde odberateľ prakticky nemá možnosť voliť si iného dodávateľa. Jednoducho - sieťový dodávatelia musia mať regulátora.Nemusia - ale to musí viesť po ulici 5 - 6 elektrických vedení /každé iného dodávateľa/ a ak náhodou niektorý začne podobne "strečkovať",tak odberateľ jednoducho prepojí svoju prípojku na iného dodávateľa a má pokoj.To však uznáte,že prakticky nie je vôbec možné a preto v tomto smere regulátor s patričnými právomocami musí byť. Takže spájate tu nespojiteľné.Špekulácie sieťového dodávateľa nahrádzate odpájaním jadrových elektrární a tvrdíte,že to je dôvod vysokej ceny elektriny v Kalifornii.
 

S trhom s energiou s Vami súhlasím....

Elektrina je jeden z najdôležitejších aspektov pre hospodársky rozvoj. Pri liberalizácii trhu však môže spôsobiť problémy. Trh s energiou má však určité osobitné črty!, ktoré musia byť pri prechode na voľný trh zohľadnené!
Áno, niektoré z častí, napríklad prenos, by mali zostať pod vládou vlády.
Na rozdiel od iného tovaru, sa elektrická energia sa nedá skladovať! Zatiaľ jediný spôsob- batérie, majú obmedzenú životnosť a nemôžu zásobovať všetkých.
Ďalšia špecifika elektriny je, že musí byť neustále udržiavaná rovnováha medzi ponukou (frekvencia), pretože by boli spotrebiče technicky zničené....
Ďalšou dôležitou vlastnosťou elektrickej energie je to, že nejde o hmotný majetok a spotrebitelia za ňu zaplatia až po dodaní produktu. Elektrina sa stáva produktom iba prostredníctvom komplexného finančného riadenia trhu. Z dôvodu týchto charakteristík si organizácia trhu s elektrinou vyžaduje osobitné kroky a procesy.
Ďalším charakteristickým znakom elektriny je, že ju používatelia nemôžu krátkodobo nahradiť. Na druhej strane je elektrina predovšetkým homogénny produkt, čo znamená, že medzi tým akým spôsobom bola vyrobená (voda, plyn, jadro...) neexistuje žiadny rozdiel. Spotrebiteľ tak môže vždy (ale nie ihneď!) zmeniť dodávateľa, ak ponúka lepšiu cenu.
No a ešte vážna špecifikácia elektriny je v tom že jej prenos je obmedzený, čo znamená nemožnosť vytvorenia globálneho trhu! U nás na Slovensku to nie je cítiť, ale napríklad z globálneho hľadiska nie je prakticky možné preniesť elektrinu na spotrebu z Japonska do Francúzska (ako je to bežné pri iných tovaroch). Liberalizácia trhu s elektrinou môže priniesť výhody a riziká súčasne!
Preto je veľký dôraz na regulačný orgán, ktorý dohliada na prácu výrobcov a dodávateľov. Ak by zodpovedné inštitúcie neriešili primerane všetky technické a inštitucionálne problémy spojené (veľkospotrebitelia a bežní občania) mohlo by to viesť k vážnym hospodárskym narušeniam, pretože tento trh je veľmi zraniteľný.
 

Na druhej strane – asi nečítate pozorne

ENRON bol v článku spomínaný, pretože to ku Kalifornskej energii proste neodpustiteľne historicky patrí.
Ten škandál a ukážka manipulácie trhu s elektrinou na Kaliforniu navždy nalepila zahanbujúcu nálepku ako celosvetový odstrašujúci príklad.
Podobne boli v článku spomenuté aj tie menšie a staršie jadrové zariadenia, pretože to do daného historického a teritoriálneho kontextu patrí....
Na druhej strane, keby ste čítali článok pozornejšie (resp. lepšie poznali súvislosti), tak by ste pochopili, že škandál s ENRONom sa stal v Kalifornii už pred prakticky 20 rokmi.
Ale hlavný motív článku je porovnanie cien elektriny v Kalifornii za posledných 10 rokov, teda spojený s odstavením reaktorových blokov jadrovej elektrárne San Onofre, a odstavovaním reaktorových blokov jadrovej elektrárne Diablo Canyon.
Nie je vždy vhodné pliesť si jabĺčka s hruškami pán kolega, lebo bude z toho potom kompót...
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 7 120
 2. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 5 451
 3. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 3 558
 4. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 3 272
 5. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 368
 6. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 2 079
 7. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 909
 8. Tomáš Kubuš: Egypt 2020 (foto) 1 635
 9. Milan Hutera: Ako som začal fotiť objekty hlbokého vesmíru 1 625
 10. Miroslav Ferkl: Igor Matovič, by si mal uvedomiť! 1 376

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?
 2. Peter Zajac: Nerob si starosti, štát sa o teba na dôchodku (ne)postará…
 3. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 4. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 5. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 6. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda
 7. Erik Koncz: Hunt a kráľ Štefan alebo ako súvisí vznik Uhorského kráľovstva s Hontom ?
 8. Štefan Vidlár: Svetlá rámp
 9. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch
 10. Július Kovács: Matovič nastúp do truhly ozývalo sa z davu náckov pred jeho domom.


Už ste čítali?