Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – Odišla legenda..... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

odladený spoľahlivý zdroj energie, keď konečne sa splatili náklady na vyladenie prevádzky a dokázal by prinášať energiu i zisk ešte ďalších 20 rokov, predčasne odstavia kvôli vyslovene politickému rozhodnutiu. čisté šialenstvo toto. žiaľ na politickú objednávku sa realizuje veľa absurdných rozhodnutí, dalo by sa o tom veľa rozprávať. žiaľ, neviem, či sa s tým dá niečo rozumné urobiť
 

 

Ziadali od politikov dotaciu, nedostali ju, zatvaraju. Proste ekonomicke rozhodnutie.
Na druhej strane je dolezite si uvedomit ze ekologia sa nemoze riesit na cisto ekonomickej rovine, takze podla mna mali zatazit uhlikove elektrarne danou a z jej vynosu dotovat neuhlikove.
 
Hodnoť

dakujem

Pan Nanias,
dakujem za detailny popis vsetkych aspektov prevadzky jadroveych elektrarni - trosku dlhe, ale nestratil som sa, stalo to za precitanie.
 

Ja Vám ďakujem že ste to celé prečítali

Dobrý deň pán Lankom,
Ďakujem za uznanie, ale hlavne som veľmi rád, že ste vydržali čítať článok až do konca. Uznávam že je naozaj trošku dlhší, ako bývajú bežne texty v blogoch. Problém je v tom, že sa niektoré veci ťažko popisujú v skratke.
Prajem pekný a úspešný deň. M.
 
Hodnoť

 

Ďakujem za článok. Môžem otázku? Prečo keď "vypnú" jadrovú elektráreň, tak ju nemôžu opäť "zapnut" po čase?
 

V princípe je môžu opatovne nabehnúť...

Dobrý deň pani Šipošová.
Ďakujem Vám za zaujímavú otázku. V princípe sa samozrejme jadrová elektráreň „dá zapnúť“ aj po tom ako „ju vypnú“...
Ale teraz neviem presne ktorý stav máte na mysli. Je rozdiel keď je jadrová elektráreň odstavená na krátky čas, a iné to je keď je to na dlhšie obdobie.
- Pri krátkodobom odstavení býva zvyčajne iba ohraničenie spôsobené fyzikálnymi prechodovými stavmi v jadrovom palive. Jadrové palivo energetického reaktora sa po určitej dobe prevádzky totiž „nasýti“ krátkodobými štiepnymi produktmi, ktoré absorbujú neutróny podobne ako tzv. riadiace tyče. Medzi týmito produktmi dominuje Xenón-135, ktorý má obrovský podiel na absorpcii neutrónov. Po skokovom znížení výkonu reaktora sa hladina Xenónu ešte cca desať hodín zvyšuje a tým ďalej dalo by sa povedať že "dusí" výkon reaktora, niekedy až do tej miery, že reaktor nemožno znovu nabehnúť na výkon a je potrebné vyčkať cca deň na odznení tohto efektu. Pretože Xenón v tejto situácii vzniká predovšetkým rozpadom materského Jódu-135, nazývajú energetici tento efekt ako "Jódová jama".
- Pri dlhodobom odstavení jadrovej elektrárne ide o niečo iné. Aj keď sa to mnohým bude asi zdať čudné, ale faktom je že jadrový reaktor, resp. jadrová elektráreň je najbezpečnejšia keď je v prevádzke na svojom nominálnom (plnom) výkone. Vtedy sú efektívne naladené všetky režimy a desaťtisíce obvodov a kontrolných bodov je pod neustálou kontrolu analogických a digitálnych obvodov, ale aj pod ľudskou kontrolou prevádzkového personálu, pričom sú neustále vyhodnocované. Toto sa pri dlhodobej odstávke stráca, a preto pred každým nábehom jadrovej elektrárne sú robené vždy veľmi prísne testy a až po ich vyhodnotení (ak splňujú predpísané limity) je dávaný súhlas na nábeh. „Vypnúť“ a „zapnúť“ jadrovú elektráreň „len tak“ – to neexistuje nikde na svete!
Prajem Vám pekný deň a ešte raz ďakujem za zaujímavú otázku. M.
 
Hodnoť

 

Na tú haváriu sa dobre pamätám a to hlavne z vysielania rádia Slobodná Europa, kde sa hovorilo o tom, že sa v nej pozitívne angažoval sám prezident USA Jimi Carter, vraj ako strojný inžinier. Pokiaľ viem šlo o zlyhanie čerpadla na chladenie. V USA okolo toho bolo vtedy veľké haló.
 

Áno, máte pravdu....

Prezident Carter, okrem toho, že bol bohatý farmár pestujúcu hlavne burské oriešky, bol technickým vzdelaním jadrový inžinier a slúžil v americkom jadrovom námorníctve.
Takto si na to spomína v jednej zo svojich knižiek (A Full Life), na strane 195:
„Okamžite som bol informovaný a poslal som tam vysokokvalifikovaných ľudí, aby monitorovali a kontrolovali situáciu.
Našťastie som bol oboznámený s touto technológiou a mohol som porozumieť brífingom a robiť rozumné rozhodnutia. ......
Všetko (čo bolo potrebné) sa robilo za starostlivo kontrolovaných podmienok, ale poradil som guvernérovi, aby odsunul niektoré deti a tehotné ženy z (najbližšieho) okolia.
Hoci guvernér a vedecký odborníci vysvetlili fakty, noviny „The Washington Post“ a niekoľko ďalších spravodajských médií opisovali situáciu ako strašnú hrozbu pre životy a bezpečnosť miliónov ľudí. Zavolal som vedúcim pracovníkom Washington Postu, aby napravili svoju chybu, ale oni už boli nezastaviteľní vo svojej krížovej výprave, aby vystrašili čo najviac ľudí.
Rosalynn (Cartrova manželka) a ja sme sa rozhodli ísť osobne na JE, kde sme dostali podrobné hlásenie a potom sme prešli do blokovej dozorne JE ktorá je tesne vedľa jadrového reaktora, s najväčším možným počtom novinárov a kameramanov v živom vysielaní.
To najviac prispelo k zníženiu strachu verejnosti a situáciu upokojilo....... "
a ďalej tam pán prezident Carter tiež píše.....
"Som stále presvedčený o účinnosti výroby jadrovej energie, najmä ako alternatíve k mimoriadne hrozivým vyhliadkam globálneho otepľovania spôsobeného nadmernou spotrebou uhlia, ropy a iných fosílnych palív. Bude potrebné klásť dôraz na zjednodušenie a zvýšenie bezpečnosti projektovania a na vysoko kvalifikovaný personál ktorý prevádzkuje jadrové reaktory.“
Prajem Vám pekný deň. M.
 


Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Kráľ kšeftárov Fico, teraz bojovník proti kšeftom?? 487
 2. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 155
 3. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 121
 4. Milin Kanuscak: Ľubomír Vážny v relácii na Telo znova pourážal Figeľa 81
 5. Patrik Farula: Kašlime na testovanie. Ale čo potom? 79
 6. Marián Huštaty: Kedy som sa stal alkoholikom? 79
 7. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 61
 8. Martin Tóth: Cez víkend tu máme testovanie. Prosím používajte rozum. 61
 9. Jozef Kmeto: Obezita mi vzala všetko 51
 10. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 49

Rebríčky článkov


 1. Peter Slivovic: Hlasový asistent
 2. Víťazoslav Würschner: Druhé Švajčiarsko na Slovensku nebude
 3. Richard Gajarský: Sociálny experiment.
 4. Miriam Studeničová: Koronavírus ako trest Boží so všetkými dôsledkami!
 5. Martina Ivičič: Vychováme z Generácie „Z“ vedcov budúcnosti?
 6. Zuzana Križanová: Rečnícke otázky a Prosecco
 7. Štefan Vidlár: Hippokrates sa v hrobe obracia
 8. Stanislav Martinčko: Kráľ kšeftárov Fico, teraz bojovník proti kšeftom??
 9. Gabo Németh: Otec
 10. Jozef Legény: Vystavme na plošnom testovaní Matovičovi žltú kartu


Už ste čítali?