Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jadrová energia – „Nekrúťte tigrovi chvostom!“, alebo poznámky k seriálu HBO-Černobyľ. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Film som nevidel.

Uz davno som telku vyhodil von oknom.
Snazim sa citat, to mi uplne staci, film o cernobyle ma v podstate nezaujima. Uplne mi stacia spravy odbornikov na danu problematiku, plus nieco vystudovane, plus nejake samostudium, alebo ako to nazvat.
Len k tomu celemu dodam, ze ludia su x-krat jednoducho lenivi si problematiku ujasnit, udaje zobrat z viacerych zdrojov, zdroje porovnat. Citat odborne spravy hocikto nezvladne.

Takze jediny nazor si takyto clovek kludne urobi aj z jedneho "dokumentu", ktory je zaujimavy, pozeratelny, kazdy o tom hovori, kolega z restiky odborne dovysvetli dalsie detaily.
Nezaujima ho fakt, ze film sa robi za inym ucelom, nez sa vytvara odborny posudok, alebo vedecka sprava.
Moj nazor je, ze film / aj ked som cital len jeho kritiky / len prehlbil radiofobiu a dalsich ludi utvrdil v skodlivosti jadrovej energetiky. Nejaky fakt, ze x MWH elektriny vyrobene jadrovou elektrarnou bez problemov a havarii takychto ludi nezaujima.

Ked si ale pamatam, cital som, ze podobnych experimentov / testovanie znizenia vykonu reaktora az po nejau hranicu udrzatelnosti stavu , ked som to dobre pochopil / , ako bol v cernobyle malo byt viac, na viacerych miesta cccp, / takze aj podobnych havarii mohlo byt viac ! / akurat vo vsertkych jadrovych elektrarnach , okrem cernobylu samozrejme prikaz na tieto testy okamzite zamietli z dovodu, ze su prilis riskantne a mohli by viest ku katastrofe. Jedine cerobylska obsluha sa do toho pustila .... a takto to dopadlo.
Zdroj tejto informacie siuz nepamatam, bolo to davno.
Dnes sa to nikde nespomina, alebo som to prehliadol. Takze bud to bol fakenews, alebo sa to realne stalo a nejako sa to stratilo. Neviem.
Ma o tom autor nejake info ?
 

Nie som autor

ale skúsim vám dať nejaké info.
Bol to fakenews. Test nebol príčinou havárie.
Skúsim to veľmi zjednodušiť:
Príčinou bol nesprávny projekt reaktora, hlavne projekt havarijných tyčí, ktoré mali reaktor odstaviť a namiesto toho ho rozbehli. Je to ako keby na vašom aute ste mali miesto brzdy plynový pedál.
Vo výpočte reaktora bol zle zrátaný spätnoväzobný koeficient reaktivity. Miesto zápornej spätnej väzby bol kladný.
Reaktor sa za žiadnych okolností nesmie rozbehnúť na okamžitých neutrónoch !
Osádka blokovej dozorne verila, že keby sa čokoľvek stalo, záporná spätná väzba nedovolí reaktor rozbehnúť. Boli však oklamaní a zvalili na nich skoro všetku vinu "

Ak viete rusky alebo anglicky tu je o černobyľskej havárii všetko podstatné:
http://accidont.ru/sitemap.htm...
 

Áno, boli testy aj na iných blokoch.....

Je to trošku ináč a komplikovanejšie.
Na niektorých iných blokoch typu RBMK (napríklad na 1. bloku Leningradskej JE) skutočne urobili skúšky, ktoré „nie vždy dopadli dobre“(bolo čiastočne poškodené aj jadrové palivo), ale nie až takou katastrofou ako na 4. bloku JE Černobyľ. Projektové organizácie ako aj jadrový dozor o tom veľmi dobre vedeli, ale pri informovaní prevádzkovateľov nedostatočne zdôraznili závažné zistenia a prípadné hroziace nebezpečenstvá.
Pri plánovanom odstavení 4. reaktorového bloku Černobyľskej JE (25. apríla 1986) z dôvodu dlhodobo plánovanej preventívnej údržby mali podľa programu vykonávať viaceré rôzne skúšky zariadení, bežných aj neštandardných. Jedna z nich bolo vyskúšanie tzv. „dobehu“ režimu rotora turbogenerátora, ktorý navrhli projekčné organizácie ako dodatočný systém núdzového napájania. Využívanie dobehu je dôležitý bezpečnostný prvok, pretože vtedy využívame mechanickú energiu rotujúceho generátora (niekoľko ton) ešte stále na výrobu elektrickej energie . Za normálnych okolností trvá dobeh skoro tri štvrte hodiny, a dokonca aj pri zryve vákua v kondenzátoroch turbín je to minimálne cca 16 minút.
Napríklad na blokoch v Bohuniciach, resp. Mochovciach je to technicky vyriešené už v pôvodnom projekte. Tam sú už priamo štyri (zo šiestich) hlavné cirkulačné čerpadlá (HCČ) energeticky (elektricky) napájané s tzv. GVS (Generátora Vlastnej Spotreby, ktorý je mechanicky spojený s hlavným hriadeľom turbogenerátora, a teda sa s ním točí). A to ešte aj s diverzifikáciou že dve a dve HCČ sú napájané z dvoch rôznych GVS, čo zabezpečuje ich nepretržitú a spoľahlivú funkčnú činnosť bezpečne aj v prechodových režimoch, až kým na sekciách nepoklesne napatie natoľko, že sa sekcie automaticky prepnú na rezervné napájanie. A aj keby sa to dokonca nestalo (že by sme nemali rezervné napájanie), tak práve ten dobehový čas zabezpečí dostatočnú nútenú cirkuláciu chladiva cez reaktor a potom už v podstate môže reaktor prejsť bezpečne aj na prirodzenú cirkuláciu.
Takýto režim nebol pôvodne vyvinutý a implementovaný na JE s reaktormi RBMK!
A áno, máte pravdu, dotyčný „program“ a testovanie dobehového režimu už bol štvrtý vykonávaný v jadrovej elektrárni v Černobyle. Prvý pokus v roku 1982 ukázal, že napätie na sekcii klesá rýchlejšie, ako sa plánovalo. A ďalšie následné testy vykonané po dokončení vybavenia turbogenerátorov v rokoch 1983, 1984 a 1985 tiež z rôznych dôvodov skončili neúspechom, a je paradoxom že ten program nebol stále perfektný!
Ďalšie komplikácie ešte boli aj v tom, že program nebol dostatočne vopred detailne odsúhlasený s projektovou organizáciou a ani jadrovým dozorom. A navyše, obsluha sa pustila do jeho plnenia za iných východiskových podmienok, ako boli v programe predpokladané a žiadané, pretože blok odstavovali neskôr ako bolo plánované (požiadavka dispečerov) a v tom čase už prebiehali v reaktore také fyzikálne procesy, na ktoré personál nemá vplyv (tzv. jódová jama). A tak sa dostali na úplne iné podmienky, aké boli v (aj keď nedostatočnom) programe predpokladané! Podmienky podobné práve ako bili pri experimente na 1. bloku Leningradskej JE (o ktorých následkoch však operátori neboli informovaní!).
Takže suma sumárum – chyby jednoznačne z projektových inštitúcií, taktiež z jadrového dozoru, ale zároveň aj obsluhy reaktorového bloku!
 

fyi

Ten test mal byť vykonaný ešte pred spustením JE do energetickej prevádzky. Dopad prípadnej havárie pri teste pred energetickým spustením by bol oveľa menší. Ale teraz k našim JE, lebo zavádzate.
Mochovce nenapájajú HCČ zo žiadnych generátorov vlastnej spotreby ( a tipujem, že ani EBO). HCČ sú napájané priamo zo štyroch rozvodní, ktoré sú napájane cez trafá z turbogenerátorov a to že zostanú bežať po odstavení turbogenerátorov až do zapnutia rezervného napájania majú na svedomí automatiky podpäťového vypínania, ktoré čakajú, či sa rezervné napájanie objaví, a nie nejaký generátor vlastnej spotreby!
S tým dobehom HCČ po úplnej strate napájania týchto rozvodní máte pravdu.
 

FYI-1

Dobrý deň pán kolega.
V prvom rade Vám ďakujem za zaujímavý príspevok, a som rád že mám čitateľov, ktorí sú pozorní aj v technických oblastiach pri čítaní...
V druhom rade by som chcel podčiarknuť, že sa bavíme už vlastne o historických udalostiach a situáciách starších viac ako 30 rokov!
Generátory vlastnej spotreby (GVS) boli na blokoch VVER 440 skutočne úspešne používané (a na niektorých blokoch sú dodnes). Spoľahlivé silové napájanie HCČ je totiž veľmi dôležité, pretože čerpadlá nemajú zotrvačník, a mohli by sa rýchlo zastaviť. Ich konfigurácia napájania priamo obmedzuje maximálny dovolený výkon reaktora! Napríklad pre prvý blok JE V1 boli 2 HCČ napájané zo 6kV sekcií z odbočkového trafa (s možnosťou prehadzovania) hlavného generátora, a 4 HCČ práve z 6kV sekcií rg6 11 (12), kde to písmeno G znamenalo práve sekciu z GVS.
Mohol by som Vám uviesť viacej zdrojov, ale pre naše jazykové podmienky (slovenské, resp. české) by som si Vám dovolil dať do pozornosti knihu práve od profesora Ovčinikova, ktorá bola operátormi vnímaná „ako písmo sväté“, mali ju prečítanú odpredu aj odzadu, a mnohé kapitoly z nej vedeli povedať naspamäť aj o polnoci.
Volá sa „Prevádzkové režimy vodo-vodných energetických jadrových reaktorov. V bývalom Československu knihu vydala Československá komisia pre atómovú energiu v r. 1980 (ÚISJP-05/2-06-142-80).
V paragrafe 5.7 „Obmedzenie prípustného výkonu reaktora súvisiace so schémou elektrického napájania HCČ, je to na stranách č. 153 až 155 podrobne opísané a kapitola končí týmto textom:
„Najspoľahlivejšími zdrojmi napájania HCČ sú GVS. Čerpadlá napájané z GVS si zachovávajú dobeh dokonca pri neúspešnom odpojení hlavných generátorov v režime neodstráneného skratu v elektrickej sieti. Okrem toho nie sú GVS elektricky spojené s vonkajšími sieťami a preto v dôsledku určitého oneskorenia zásahu generátorových odpojovačov nevykazujú zníženie napätia, ako je to u čerpadiel napájaných z hlavných generátorov.“

Ešte raz Vám ďakujem za diskusný príspevok a prajem peknú nedeľu....
M.
 

Súčasnosť

V minulosti GVS boli, ale teraz ani v Mochovciach ani v Bohuniciach nie sú, a každé HCČ má zotrvačník, aby nezastalo hneď po vypnutí. Doba chodu po vypnutí je určená do akého protitlaku dobieha, ak iné HCČ bežia, dobieha krátko. Posledné dobieha cca 1 a pol minúty až dve minúty. Preto som to napísal, lebo projekt sa zmenil.
Ovčinikovu knihu som kedysi prelistoval, ale ako asi viete, atómové elektrárne sa modernizuju každý rok, a preto niektoré technické veci sú v knihe neaktuálne. Fyzika samozrejme platí stále.
 
Hodnoť

Netreba to tak prežívať.

Robiť si názor na skutočnosť a pravdu podľa filmov je hlúposť.
 
Hodnoť

 

Ďakujem pekne,pán Nanias, nie je nič lepšie, ako sa rozprávať s múdrym človekom, v tomto prípade čítať Vaše články. Ďakujem! Sériu filmov som videla a len ma to utvrdilo v tom, že politika založená na klamstve, podvodoch, strachu a pýche, nepriniesla nikomu nič dobré a stála miliony životov. To je Rusko, to je komunizmus. Katka
 
Hodnoť

Čo vo filme chýba?

Zaujímavý článok, dozvedel som sa z neho zopár nových vecí. Seriál som videl, sám som v ňom spozoroval viaceré nepresnosti, ale celkovo ho považujem za dobrý. Prekvapil ma najmä po vizuálnej stránke, množstve detailov ako napr. dobové okuliare, ŠPZtky na vozidlách (civilných aj vojenských), technika a kostými. Vôbec ma však nepresvedčil herec v roli Akimova, lebo taký submisívny "slaboch" to určite nemohol byť, na takú pozíciu by sa nikdy nedostal. Tá scéna ako vyžaduje od Djatlova nejaký podpis do nejakého záznamu a Djatlov mu ho vyrazí z ruky na zem, je totálne mimo. Neverím že by sa niečo také mohlo stať. Tí ľudia boli určite sakramenstky dobre preverení!

So záujmom som si prečítal/pozrel viaceré recenzie a pridám pár vecí, ktoré zasa chýbajú mne, ale chýbali aj iným. Podotýkam, že mienim iba doplniť článok o pár detailov, ktoré by práve "komerčne ladenej dramatizácii skutočných udalostí" mohli pridať ešte viac drámy. Proste by ukázali na následky ktoré mali priamo ľudský rozmer a že tragédia postihla aj ľudí ďaleko od elektrárne.

1. V seriáli napríklad úplne chýbali scény otrávených ľudí, ktorí v snahe ochrániť sa vypili jódovú tinktúru. Ľudia samozrejme niečo vedeli (vytušili) a vedeli aj o jódových tabletkách (ktoré samozrejme nemali). Viacerí v panike začali masovo piť jódovú tinktúru, ktorá bola okamžite nedostatkovým tovarom. Žiaľ, vacerí sa ňou aj otrávili. Toto mohlo byť v seriáli aspoň pár scénami ukázané, pridalo by to na dramatickosti.

2. Ďalšia vec, ktorá v seriála absolútne nebola vysvetlená - najmä v rámci dopadu na ľudí ktorí zatiaľ nič oficiálne nevedeli - iba tušili - je, že na evakuáciu Pripjate sa zobrali všetky možné autobusy zo širokého okolia, najmä z Kyjevu. Navyše okrem autobusov typu LAZ-695N, LAZ-697N a LAZ-699N ktoré sme mali možnosť vidieť v dramatizovanom dokumente, to boli aj autobusy LiAZ-677 (vyzerajú ináč) ale najmä Ikarusy 260, stiahnuté z Kyjeva (tie sú aj často vidno na fotografiách zo skutočnej evakuácie). Práve Ikarusy 260 by každý z nás určite hneď rozpoznal, lebo ich kĺbová verzia Ikarus 280 jazdila vo veľkých počtoch aj u nás. V rámci dramatizácie by neboli zlé scény preplnených zastávok (akože v Kyjeve), ľudia márne čakajúci na autobusy, ktoré zrazu zo dňa na deň všetky zmizli a po meste jazdil iba elektrotransport - trolejbusy, tramvaje, metro. Jedna recenzia ktorú som čítal toto dosť spomínala, autor to zažil. Takže ľudia moc dobre tušili že sa muselo stať niečo strašné, a dobre vedeli že autobusy mohli zo dňa na deň zmiznúť jedine z dôvodu obrovskej evakuácie. Toto spolu s masovými otravami po vypití jódovej tinktúry by bolo určite dramatickejšie ako scény kde chodili zabíjať psov.

3. Radiáciu nespozorovali iba v jadrovej elektráni vo Forsmarku, ale aj na základni jadrových ponoriek vo Veľkej Británii. Najprv si všetci mysleli že radiácia pochádza z jednej z ponoriek, tak sa posádky s nimi (údajne podľa predpisu v sitácii nameranej vyššej radiácie) postupne ponorili pod hladinu a na povrchu priebežne monitorovali radiáciu, aby zistili z ktorej ponorky to ide. Keď však boli všetky ponorky už dostatočne dlho pod vodou a meranie ukazovalo stále tie isté hodnoty, tak im došlo že to musí ísť odniekadiaľ inde. V rámci dramatizácie si viem takúto scénu predstaviť, určite by mala silný dopad na divákov v zmysle ukážky toho, ako sa radiácia šírila, ako ľahké ju bolo možné detekovať a aký "poplach" spôsobila.

Toľko tri skromné postrehy, ktoré by z môjho pohľadu mohli byť súčasťou miniseriálu HBO. Samozrejme okrem toho čo už spomenul pán Nanias.
 
Hodnoť

Dovolím si ešte reagovať na tému AI

Ak ju ešte nečítal, odporúčam pánovi Naniasovi (ale aj všetkým ostatným) prečítať knižku od Eliezera Yudkowského "Rozumnosť". Link je tu: http://bur.sk/share/2015/Rozum... (čítal som aj anglický originál a preklad je naozaj dobrý)

Osobne mám väčšie obavy z prirodzenej (ľudskej) hlúposti ako umelej inteligencie. Stačí sa pozrieť na vývoj vo svete, kto kde koho zvolil, brexit, úspech rôznych alternatívnych časopisy typu Zem a vek u nás aj v zahraničí, bullshitológie všemožných smerov, prehnaná politická korektnosť. Bezprostredne sa cítim výrazne viac ohrozený ľudskou tuposťou než umelou inteligenciou. Proste ľuďom *****
 


Najčítanejšie


Rebríčky článkov


  1. Štefan Vidlár: Súdňí hňusoba
  2. Andrej Hossa: Inteligentné hodinky sú trendom súčasnosti!
  3. Július Kovács: Zabudnutý príbeh z východného Slovenska
  4. Ivan Čarnogurský: ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ
  5. Gabo Németh: Kamelot s očami ako srdce básnika
  6. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
  7. Evka Török: Úvahy
  8. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
  9. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
  10. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.


Už ste čítali?