Jadrová energia – je nie náš nepriateľ, tvrdí 11 000 svetových vedcov!

Autor: Marian Nanias | 11.11.2019 o 5:58 | (upravené 11.11.2019 o 8:11) Karma článku: 1,18 | Prečítané:  395x

Jedenásťtisíc (11 000 !) vedcov z celého sveta varuje pred katastrofickou klimatickou hrozbou a upozorňuje že jadrová energia vôbec nie je náš nepriateľ!

Jadrová energia – Nie je náš nepriateľ, tvrdí 11 000 vedcov.

Jedenásťtisíc (11 000 !) vedcov z celého sveta varuje pred katastrofickou klimatickou hrozbou a upozorňuje že jadrová energia nie je nepriateľ!

 

Mexická spisovateľka a novinárka Haley Zaremba, ktorá má bohaté skúsenosti s písaním a editáciou environmentálnych článkov upozorňuje, že ....

Jedenásťtisíc (11 000 !) vedcov z celého sveta vyhlásilo havarijný stav v súvislosti s klimatickými zmenami a varovalo pred „katastrofickou hrozbou“ pre ľudstvo a „nevýslovným utrpením“.

Tento príspevok uverejnil minulý týždeň v recenzovanom časopise BioScience Oxford University Press dokument pod názvom „Varovanie svetových vedcov pred havarijným klimatickým stavom“ sa začína prehlásením: „Vedci majú morálnu povinnosť jasne varovať ľudstvo pred akoukoľvek katastrofickou hrozbou a „ povedať to (tak), ako to je “.“

Na základe tejto povinnosti a nižšie uvedených grafických ukazovateľov vyhlasujeme, s viac ako 11 000 podpísanými vedcami z celého sveta, jasne a jednoznačne, že planéta Zem čelí havarijným klimatickým situáciám. “

Keď nám už veda hovorí nie niekoľko desaťročí, ale viac ako sto rokov, že ľudská výroba skleníkových plynov spôsobuje globálne otepľovanie, prečo stále tak odolávame voči dekarbonizácii nášho energetického priemyslu? Máme technológie a máme naliehavosť, takže čo nás drží späť?

Dnes sú solárna a veterná energia lacnejšie ako kedykoľvek predtým, problémy s premenlivosťou (dodávok) sú riešené v rozvíjajúcom sa priemysle na  uskladňovanie energie a implementácii umelej inteligencie, a jadrová energia zostáva jednou z najúčinnejších metód výroby energie, aké sú človeku známe - a má nulovú hodnotu emisií uhlíka. Mnohí odborníci vychvaľovali prednosti jadrovej energie a jej potenciál zachrániť planétu pred katastrofálnymi zmenami klímy - prečo teda na miestach, ako sú Spojené štáty a Japonsko jadrový priemysel ide do útlmu?

Z veľkej časti je to preto, že sa na jadrová technológiu pozeráme z nesprávneho uhla pohľadu..

Vďaka široko publikovaným informáciám o jadrových katastrofách, ako sú tragédie, ku ktorým došlo vo Fukušime, Černobyle a na Three Mile Island, laická verejnosť jednoducho nedôveruje bezpečnosti jadrovej energie a politici tejto ich hlasnej nedôvere radi načúvajú - bez ohľadu na to, že sú vlastne fosílne palivá nakoniec omnoho nebezpečnejšie a smrteľnejšie.

Možno sa to bude niekomu zdať paradoxné, ale úmrtia súvisiace s haváriami na JE súvisiace s roztavením aktívnej zóny sú v skutočnosti také nízke, že vedci skúmajúci v oblasti klimatických zmien (Pushker Kharecha a James Hanson) zistili, že využívanie jadrovej energie v podstate naopak ľudské životy celkovo zachraňuje!

V ich štúdii „Predchádzanie úmrtnosti a emisie skleníkových plynov z historického a predpokladaného pohľadu /využívania/ jadrovej energie“, ktorú zverejnila NASA, zistili, že celkovo doposiaľ jadrová energia (vlastne) zachránila neuveriteľných dva milióny životov pred smrťou v dôsledku znečistenia ovzdušia následkom kontaminácie, ktorá by bola produkovaná fosílnymi palivami.

Fosílne palivá a spaľovanie etanolu alebo dreva – to všetko produkuje častice s veľkosťou 10 až 2,5 mikrónu. Tieto častice spolu so smogom úzko súvisia s ochorením pľúc, rakovinou, srdcovými chorobami a zvýšenou hospitalizáciou a úmrtím. Účinky sú často dokonca aj okamžité. Zlé poveternostné podmienky (inverzia) zvyšujú v týchto dňoch počet hospitalizácií. Je to preto, že každý dýcha a znečistenie ovzdušia ide všade okolo nás. To znamená, že sú tomu vystavení nielen dospelí, ale aj deti a staršie osoby ako aj ľudia s astmou alebo inými pľúcnymi problémami. V mestách v Číne a Indii je znečistenie ovzdušia tak veľmi zlé, že je to podobné ako keby bol každý prinútený vyfajčiť 6 cigariet denne. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa odhaduje počet úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia okolo 4,2 milióna ľudí ročne. Úmrtia v dôsledku znečistenia ovzdušia vo vnútorných priestoroch sú približne 3 milióny ľudí ročne. Množstvo znečistenia ovzdušia zo zdrojov výroby energie sa líši. Uhoľné elektrárne a elektrárne na výrobu zemný plyn vyrábajú mnoho elektrickej energie ale aj produkujú exhaláty, ktoré znečisťujú ovzdušie. Navyše, znečistenie ovzdušia spôsobujú aj nákladné vozidlá, osobné autá, motocykle a iné transportné zariadenia a vozidlá.

Ako to bolo už predtým publikované na energetickom webovom portáli  Oilprice.com začiatkom tohto roka, „Jadrová energia je vďaka svojej ohromujúcej účinnosti neuveriteľne čistá forma energie.“

Urán používaný v jadrovej energetike na výrobu elektrickej energie a vykurovanie má schopnosť vytvoriť obrovské množstvo (miliónkrát viac) tepla ako rovnaké množstvo fosílnych palív alebo dokonca strelný prach.

Jadrová energia má unikátnu pridanú hodnotu - schopnosť vytvárať obrovské množstvo tepla bez vytvárania skutočného reálneho ohňa, a preto neprodukuje dym.

To znamená, že je to oveľa, oveľa čistejšia alternatíva v porovnaní s fosílnymi palivami, ktoré (podľa údajov poskytnutých Svetovou zdravotníckou organizáciou) ročne spôsobujú sedem miliónov predčasných úmrtí, a to vďaka obrovskému množstvu dymu produkovaného priemyslom. “

 

V ďalšej šokujúcej štúdii uverejnenej minulý mesiac tím vedcov zistil, že odstavenie všetkých jadrových elektrární v Japonsku v dôsledku katastrofy vo Fukušime v roku 2011, čo bolo vyvolané pobúrením verejnosti a tlakom na zatvorenie jestvujúcich jadrových elektrární, stálo tiež mnoho ľudských životov.

Iný redaktor (Brian Wang) na základe údajov zo Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, Harvardu a Kjótskej university poukazuje, že okolie JE Fukušima Dai-iči vyžarovalo menej ako je prirodzené pozadie úrovne žiarenia napríklad v indickom štáte Kerala. Úroveň žiarenia predstavovala asi jednu tretinu úrovne žiarenia pozadia Keraly. Ako je všeobecne známe, Kerala je jedným z najviac prirodzene rádioaktívnych miest na Zemi. Okrem Keraly v Indii, sú to aj iné lokality napríklad: - Guarapari v Brazílii, ktorej populárne biele piesočné pláže na Atlantickom pobreží sú zdrojom rádioaktivity, pretože obsahujú erodovaný Monazit. Ich pozadie je cca 20 miliSievert za rok. - Ďalej je to Iránsky Ramsar. Tu je pozadie cca až 175 miliSievert, a k tomu sa stačí poprechádzať po parku kde sú horúce kúpele. - Ale v inom iránskom meste na pobreží Kaspického mora, meste Taleš, kde sú tiež horúce kúpele, je prirodzené pozadie radiácie pravdepodobne najvyššie na svete – (až 80 krát vačšie ako celosvetový priemer) a to až 250 miliSiviertov za rok! - Ďaľšou lokalitou je Paralana Hot Springs, Arkaroola v Austrálii. Tu sú podzemné pramene pretekajúce horninami bohatými na urán staršie ako 1 miliardy rokov, ktoré prinášajú rádioaktívny radón a urán na povrch zeme; - V Číne, ľudia žijúci v meste Yangjiang, ktoré sa nachádza v južnej provincii Guangdong, si tradične stavali svoje domy z tehál vyrobených z piesku a ílu. Lenže tento erodoval z kopcov obsahujúcich tiež monazit a tak sa v stavbých pomaly  rozpadá na rádioaktívne rádium, radón a aktinium. Aj tu sú termálne kúpele. 

Odhaduje sa, že obyvatelia najviac postihnutých oblastí Yangjiang žijú s ročnými expozíciami trikrát vyššími ako je svetový priemer. Paradoxom však je, že séria štúdií o ľuďoch žijúcich v najvyššom ožiarení v pozadí Yangjiang naznačuje, že úmrtnosť týchto obyvateľov na rakovinu bola, alebo je nižšia ako úmrtnosť obyvateľov v kontrolných skupinách žijúcich v oblastiach s priemernou expozíciou. Vedci sa domnievajú, že chronické vystavenie vyšším ako priemerným úrovniam žiarenia môže spúštať mechanizmus adaptívnej reakcie, ktorý núka určitú ochranu a chráni pred známymi účinkami rádioaktivity. Vráťme sa však do Keraly - Kerala je štát na juhozápadnom pobreží Malabar v Indii. A najväčšia radiácia je dedine Karunagappally, v okrese Kollam. V Kerale žije 33 miliónov ľudí. Obyvatelia Keraly nemajú vyššiu hladinu rakoviny ako na iných miestach v Indii. Väčšina zvýšeného radiačného pozadia tu pochádza z piesku ktorý obsahuje Tórium.

Japonci stanovili maximálnu ročnú úroveň žiarenia okolo Fukušimy na úrovni 20 miliSievertov ročne, zatiaľ čo niektoré časti Keraly majú stabilnú hladinu až 70 mililiSievertov ročne. Pritom celkový výskyt rakoviny v Kerale je takmer rovnaký ako priemerný celkový výskyt v Indii; čo je asi 1/2 úrovne Japonska a menej ako 1/3 úrovne v Austrálii. Odhaduje sa tu približne 95 nových ochorení na rakovinu na 100 000 ľudí ročne v porovnaní s 323 na 100 000 ľudí ročne v Austrálii (podľa veku). Teda priemerných 0,06 miliSievertov okolo Fukušimy tam teda znamená potrebný polročný pobyt, aby sme dosiahli úroveň ožiarenia vyšetrenia jedného CT v nemocnici (cca 7- 10 miliSievertov, podľa rozsahu vyšetrenia).

Ako to uviedli v anglických novinách Financial Times, „urýchlené odstavenia (všetkých japonských jadrových elektrární) iba pre jednoznačne vylúčenie možnosti (prípadných) ďalších jadrových havárií, sa ale nezaobišlo bez strát. Veď Japonsko záviselo od atómovej energie celou tretinou výroby svojej elektriny. Museli reštartovať svoje staré elektrárne na fosílne palivá s obmedzenými výkonmi, čo viedlo k prudkému nárastu ceny energie.

V niektorých regiónoch od januára 2011 do nasledujúceho roka vzrástla až o 38 percent [!], čo následne viedlo aj k zvýšeniu úmrtnosti, najmä medzi starými ľuďmi. Odhadujú, že v dôsledku vysokých cien elektrickej energie, ktoré nasledovali po odstavení jadrových elektrární, mohlo zomrieť viac ako 4 500 osôb, čo je omnoho viac ako odhadovaných 1 232 osôb, ktorých úmrtia sa priamo síce pripisujú nehode (vo Fukušime Dai-iči) – ale čo boli hlavne následkom následnej evakuácie!“

V štúdii s názvom „Buďte opatrní pri princípe prevencie: Dôkazy z jadrovej havárie vo Fukušime Dai-iči“ preto dospeli k záveru, že v samotnom pokuse ochrániť verejnosť pred tým, čo sa považovalo za nadmerné nebezpečenstvo z jadrovej energie, japonská vláda (svojimi rozhodnutiami) nakoniec vystavila japonskú verejnosť ešte väčším útrapám a v mnohých prípadoch dokonca smrti.

Okrem toho, ako zdôrazňujú Financial Times, „Japonsko nie je jediným príkladom takejto prehnanej reakcie.

Nemecko tiež reagovalo na Fukušimu, hoci na pobreží Baltského mora tsunami nehrozia. Angela Merkelová (napriek tomu) oznámila urýchlené zatvorenie svojich jadrových elektrární. “

Tieto úmrtia však nie sú ničím v porovnaní s potenciálnymi ľudskými a environmentálnymi stratami, ktoré ľudstvo čakajú v dôsledku katastrofických klimatických zmien, ak urýchlene neznížime, resp. neukončíme spaľovanie fosílnych palív.

Ako mnohí vedci a odborníci tvrdia, že si sami sebe ubližujeme tým, že démonizujeme jadrovú energiu vo chvíli, keď je to jedno z najlepších riešení pre ľudstvo, ktoré vôbec teraz máme.

Nie je to dokonalé, ale je to omnoho lepšie ako akákoľvek iná alternatíva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?