reklama

Načo stavať nové elektrárne, veď elektrina sa predsa dá kúpiť, nie?

V nedeľu sa do energetického black-outu ponoril celý Sudán. To je ako pre naše európske teritórium od Španielska, cez Francúzsko, celý Benelux aj spolu s celým Nemeckom! Chceli by sme niečo podobné?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Načo stavať nové elektrárne, veď elektrina sa predsa dá kúpiť, nie?

V nedeľu sa do energetického black-outu ponoril celý Sudán. To je teritórium - pre naše európske pomery ako od Španielska, cez Francúzsko, celý Benelux aj spolu s celým Nemeckom!

Teda načo stavať nové elektrárne, veď elektrina sa predsa dá kúpiť, nie?

Aj také argumenty sme už mnoho krát počuli (hlavne od odporcov jadrovej energie).

Hm, v princípe je to pravda, kúpiť sa dá, ale čo to bude stáť.

Ako sa hovorí, diabol je schovaný v detailoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako som už v minulosti v jednom z mojich príspevkov na tomto blogovaní písal, dispečeri radi ponúknu elektrickú energiu aj zadarmo, keď jej majú v energetickom systéme prebytok, a samozrejme potrebujú dodržať veľmi prísne technické frekvenčné podmienky.

A najdrahšia je elektrina práve vtedy keď jej je nedostatok a keď ju práve potrebujeme!

Ideálne je keď je krajina schopná byť v oblasti zásobovania elektrickej energie sebestačná, prípadne keď má aj dostatočné rezervy navyše. Píšem dostatočné, pretože z technicko-strategického hľadiska MUSÍ mať rezervu pre uplatnenie tzv. princípu „N-mínus 1“, tj. pokrytie náhleho výpadku svojho najväčšieho zdroja ktorý vo svojej energetickej elektrizačnej sústave má. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V opačnom prípade, ak je krajina nie schopná udržať prísne technické podmienky, a robí to problém aj pre väčšiu sieť s ktorou je prepojená - tak je tá problematická jednoducho surovo „odseknutá“, s tým aby sa s problémom vysporiadala. Uplatňuje sa aj na Slovensku to známe porekadlo "Bližšia košeľa ako kabát", inými slovami poraď si sám! A keď tú rezervu pre N-mínus-jedna nemá, pravdepodobne sieť skolabuje a celá krajina sa ponorí do tmavej noci!

Pokiaľ je elektrická energia k dispozícii, zvyčajne z verejnosti nikto o jej dôležitosti o tom veľa nevie. Jej dôležitosť sa ukáže až vtedy, keď prestane fungovať napájanie, a či už je to počas dňa alebo v noci, vtedy si uvedomíme, ako je pre nás elektrina potrebná a ako udržiava náš život v pohode.....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tejto súvislosti si dovolím jemne podotknúť to o čom som písal vo svojom minulom článku – predstavte si že práve vtedy leží na operačnej sále (potreba svetla a tepla) alebo v inkubátore (potreba tepla a ventilácie), niekto z Vašich najbližších...... Nikomu to neprajem! 

Mnohí sa teraz asi čudujú že prečo to tu vôbec píšem, veď odborníci to predsa veľmi dobre vedia, a verejnosť to vlastne vôbec nezaujíma.

Asi je to naozaj tak, ale....

Po prvé:

Chvalabohu že to našu verejnosť naozaj v súčasnosti zaujímať nemusí!

Mnohí naši spoluobčania si ani neuvedomujú v akých priaznivých životnách podmienkach sa dnas nachádzame. Starší spoluobčania si však dobre pamätajú na roky, keď boli v bežnom priemyselnom živote uplatňované tzv, „dispečerské regulačné stupne“, ktoré znamenali tvrdé obmedzenia používania určitých väčších spotrebičov elektrickej energie v presne určených časových období počas dňa, čo nakoniec ale viedlo aj k obmedzeniam v bežnom civilnom občianskom živote ľudí! 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Po druhé:

Chvalabohu že sme v Európskej únii, ktorá sa stará a dáva značná finančné prostriedky o energetické prepojenia krížom Európou!

Tu je info:

https://ec.europa.eu/energy/en/topics/infrastructure/projects-common-interest/electricity-interconnection-targets

Obrázok blogu

Keby toho nebolo, aj naša energetická sústava by nebola v takom stave v akom je a mnohí z tých čo broja proti EÚ by si mohli po večeroch iba tak preskakovať ponad varty a ujúkať že ako im je samým dobre v tej tme.....

Že je to iba teória?

No nie celkom.

Práve sa v nedeľu do takejto situácii energetického black-outu, ponorila celá africká krajina Sudán.

Obrázok blogu

Pre menšie porovnanie – Sudán má cez 40 miliónov obyvateľov, čo je viac ako má napríklad také Poľsko, či Kanada.

A priestor ktorý sa do tmy ponoril je taký veľký ako napríklad celá Indonézia, či Maroko.

Pre naše európske podmienky by to znamenalo teritórium približne od Španielska, cez Francúzsko, celý Benelux aj spolu s celým Nemeckom! Viete si to predstaviť?

Sudánske ministerstvo vodných zdrojov, zavažovania a elektriny jednoducho uviedlo vo svojom vyhlásení, že "Zlyhanie elektrického vedenia Rabak-Masqar-Sennar-Maranjan-Alhasahisa spôsobilo, že národná energetická rozvodná sieť skolabovala" a dnes v nedeľu nastal celoštátny výpadok elektrickej energie. Úrad neposkytol žiadnu informáciu, prečo sa to stalo, iba lakonicky uviedol, že technici pracujú na obnovení napájania.

Originál informácie je tu: ​https://www.africanews.com/2019/04/07/sudan-suffers-total-power-outage-amid-anti-bashir-protests/

Obrázok blogu

V informácii novín (nie ministerstva) sa ďalej uvádza, že tento stav nastal počas protestov tisícov v blízkosti prezidentského paláca v Chartúme. Nie je však jasné čo je príčinou, či je to technická porucha, alebo to súvisí s opatreniami vlády proti protestujúcim, alebo je to prípadná akcia protestujúcich. 

Demonštranti z celej krajiny vyzývajú súčasného prezidenta Omara Al-Bašíra, aby po troch desaťročiach odišiel z úradu. Protesty sa začali v decembri 2018 a odvtedy stále prebiehajú. Krajina je v súčasnosti v stave režimu, ktorý údajne potláča protesty. Sudánsky prezident Bašír vyhlásil 16-mesačné opatrenie, ktoré Parlament odvtedy znížil na polovicu. Demonštranti sa zhromaždili okolo oblasti, v ktorej sa nachádzalo aj veliteľstvo armády a ďalšie štátne bezpečnostné výstroje vyzývajúce na podporu armády, aby Bašíra vyhnali.

O problémoch súvisiacich s elektrizačnou sústavou Sudánu sú však známe. Napríklad o nich veľmi podrobne pojednával autor Dina Ahmed Mohamed Ghandour na konferencii Institute of Research Engineers and Doctors v USA vo svojej prezentácii - Struggles for Electrical Power Supply in Sudan and South Sudan. Môžete ju nájsť tu: https://www.researchgate.net/publication/324061347_Struggles_for_Electrical_Power_Supply_in_Sudan_and_South_Sudan/download

Elektrická sústava Sudánu
Elektrická sústava Sudánu 

V nej informoval, že odvetvie výroby elektrickej energie v Sudáne a Južnom Sudáne čelí mnohým výzvam, pričom sektor elektrickej energie v Sudáne je zanedbaný a má zlú infraštruktúru, ktorej dôsledkom sú časté výpadky elektrickej energie a aj iné problémy.

V Južnom Sudáne je veľmi ťažká situácia, keďže iba 1% obyvateľov Južného Sudánu má prístup k elektrickej energii.

Sudán a Južný Sudán, síce majú z dlhodobého hľadiska rôzne rozvojové plány na zlepšenie dodávok elektriny v oboch krajinách, ale súčasnosť je mimoriadne ťažká. Sudán má o čosi lepšiu situáciu, ale má príliš veľa výpadkov energie a veľmi mnoho takých rozhodnutí vlády, ktoré majú negatívny vplyv na občanov, z čoho vyplývajú ich protesty. 

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  483x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu