reklama

Jadrová energia - Najväčší jadrový reaktor na svete a prvý EPR v komerčnej prevádzke.

Včera, 14. decembra 2018, CGN a EDF informovali, že prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne Taishan s reaktorom EPR je už v komerčnej prevádzke. S výkonom 1750 MWe je to najváčší reaktor na svete!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Najväčší jadrový reaktor na svete a prvý EPR spustený do komerčnej prevádzky.

Donedávna bol vnímaný ako najvačší jadrový reaktor na svete - reaktor RBMK 1500 MWe. Takéto dva reaktory boli postavené na JE Ignalina, dnes sú už oba odstavené. V súčastnosti je najvačší jadrový reaktor v prevádzke na Čínskej JE Taishan (prvý reaktorový blok) s reaktorom typu EPR a s výkonom 1750 MWe.

Včera, 14. decembra 2018, energetické spoločnosti CGN a EDF na spoločnej tlačovej konferencii v Beijingu, informovali, že prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne Taishan sa stal aj prvým blokom, na ktorom už začal pracovať v komerčnej prevádzke reaktor projektu „EPR“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Taishan NPP
Taishan NPP 

Stalo sa to vo štvrtok 13, decembra 2018 po úspešnom ukončení predpísaných testovacích prevádzkových skúšok na plnom výkone nepretržitej prevádzky 168 hodín. Úspešný výsledok týchto testov znamená dosiahnutie všetkých predpokladov pre ďalšiu bezpečnú prevádzku reaktorového bloku.

Jadrová elektráreň (JE) Taishan je najväčším projektom spolupráce, ktorý sa uskutočnil medzi Čínou a Francúzskom v energetickom sektore. Dva reaktory JE Taishan budú schopné dodávať do čínskej energetickej siete ročne až 24 TWh elektrickej energie bez CO2, čo predstavuje ročnú spotrebu elektrickej energie 5 miliónov čínskych používateľov a zároveň zabraňuje emisiám 21 miliónov ton CO2 za rok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
JE Taishan
JE Taishan 

Projekt Taishan vedie TNPJVC, spoločný podnik založený energetickými spoločnosťami čínskou CGN (ktorá má 51%), a francúzskou EDF (ktorá má 30%) a ešte regionálnou čínskou spoločnosťou s názvom Yuedian (tá má zbytkových 19%). Skupina EDF a jej dcérska spoločnosť Framatome dodali technológiu EPR tretej generácie, ktorá spĺňa najvyššie medzinárodné bezpečnostné normy. Spoločnosť EDF tiež prispieva k prevádzkovým skúsenostiam z výstavby reaktorového bloku Flamanville-3 EPR vo Francúzsku. Práve aj použitie týchto prevádzkových skúseností bolo rozhodujúcim faktorom pri úspešnom dokončení počiatočných fáz výstavby projektu Taishan 1. CGN, ktorá dohliadala na fázu výstavby projektu, využila zase za viac ako 30 rokov svojich skúseností s výstavbou jadrových elektrární.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri prvom reaktorovom bloku JE Taishan využili aj 35 rokov strategickej spolupráce medzi spoločnosťami EDF a CGN, ktorá sa začala budovaním čínskej prvej komerčnej jadrovej elektrárne v Daya Bay. Obe spoločnosti taktiež efektívne využili komplementárny vzťah medzi francúzskym a čínskym jadrovým priemyslom, čím si zvýšili svoju vedomostnú základňu a ponúkli nové obchodné príležitosti.

Taishan podpisy
Taishan podpisy 

Prvý reaktorový blok JE Taishan zároveň bude môcť poskytnúť skúsenosti v oblasti riadenia projektov a technológie pre jadrové reaktory typu EPR na celom svete. Prvé bloky, ktoré ta asi budú môcť reálne aj využiť, sú zrejme dva bloky JE Hinkley Point C, ktoré sú v súčasnosti budované vo Veľkej Británii. Spomínané spoločnosti sú totiž tiež partnermi aj v projekte Sizewell C EPR, ako aj v projekte Bradwell B, ktorý je ale založený na technológii Hualong.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri tejto príležitosti He Yu, šéf spoločnosti China General Nuclear Power Group, povedal: "Uvedenie do prevádzky prvého bloku JE Taishan znamená splnenie úlohy, ktorú stanovili hlavy štátov Číny a Francúzska. Taishan ako prvý projekt JE na svete s EPR prináša hodnotné ponaučenia a riešenia pre výstavbu podobných reaktorov na celom svete a bude zohrávať demonštračnú a podpornú úlohu pri spoločnej výstavbe projektu Hinkley Point C vo Veľkej Británii spoločnosťami CGN a EDF.“

GR EDF Levy
GR EDF Levy 

Jeho francúzsky kolega, Jean-Bernard Lévy, Generálny riaditeľ EDF povedal: "Uvedenie Taishanu-1 do prevádzky, prvého jadrového reaktora EPR na svete, je kľúčovým úspechom pre celý francúzsky jadrový priemysel, pretože dokazuje svoju schopnosť rozvíjať túto jadrovú technológiu tretej generácie v súlade s najvyššími bezpečnostnými a kvalitatívnymi normami. EPR je význačným prínosom pri riešení výzvy, ktorej mnohé krajiny čelia a to: zosúladenie rastu dopytu po elektrickej energii s potrebou znížiť emisie oxidu uhličitého. Projekt Taishan tiež ilustruje náš prístup k rozvoju EPR na celom svete v spolupráci s hodnotnými partnermi, ako je CGN. "

Základné časové údaje prvého bloku JE Taishan:
18. november 2009 - Začiatok výstavby JE

10. apríl 2018: - Povolené zavážanie jadrového paliva do reaktora
6. jún 2018: - Dosiahnutá prvá kontrolovaná štiepna reakcia
29. jún 2018: - Prvé prifázovanie do elektrickej siete
13. december 2018: - Začiatok komerčnej prevádzky 1. bloku JE Taishan

JE Taishan v číslach:

  • Dva reaktorové bloky typu EPR, každý s výkonom 1750-MWe – najväčšie jadrové reaktory na svete

  • JE bude schopná vyrábať 24 TWh elektrickej energie ročne, čo zodpovedá spotrebe elektrickej energie 5 miliónov čínskych používateľov.

  • Zariadenie zabráni emisiám približne 21 miliónov ton CO2 ročne.

  • Počas celého trvania projektu bolo doň zapojených viac ako 200 francúzskych inžinierov.

  • Počas špičkových fáz výstavby JE tam pracovalo viac ako 15 000 pracovníkov

  • Na prevádzku oboch reaktorových blokov bude potrebných takmer 800 ľudí.

  • Na výstavbe reaktora sa podieľalo takmer 40 francúzskych spoločností.

  • Lokalita JE Taishan má rozlohu 400 hektárov
     

O jadrovom reaktore EPR:

Jadrový reaktor so skratkou „EPR“ je projekt tretej generácie tlakového vodného jadrového reaktora (PWR). Projekt bol navrhnutý a vyvinutý hlavne spoločnosťou Framatome (časť spoločnosti Areva v rokoch 2001 až 2017) a Électricité de France (EDF) vo Francúzsku a tiež v spolupráci so spoločnosťou Siemens v Nemecku. V Európe sa tento dizajn reaktora nazýva „európskym tlakovým reaktorom“ (European Pressured Reactor) a na medzinárodnej scéne je známy skôr pod názvom „vývojový tlakový reaktor“ (Evolutionary Power Reactor), z týchto skratiek pochádza aj teraz jednoducho názov ako „EPR“. Prvé dva reaktorové bloky EPR, vo fínskom Olkiluoto a vo Flamanville vo Francúzsku, čelia nákladným oneskoreniam výstavby (minimálne zrejme až do roku 2020). V Číne začali stavať dva bloky na JE Taishan v rokoch 2009 a 2010. Po problémových rokoch spoločnosť EDF uznala vážne ťažkosti pri budovaní projektu EPR, a v septembri 2015 EDF uviedla, že už vypracovali koncepcia "nového modelu" EPR, ktorý by malo byť už aj jednoduchšie a lacnejšie budovať.

O spoločnosti EDF:

Spoločnosť EDF je kľúčovým podnikom v energetickej oblasti prechodu, je integrovanou elektrárenskou spoločnosťou, ktorá pôsobí takmer vo všetkých oblastiach podnikania: výroba, prenos, distribúcia, dodávka energie a obchodovanie, energetické služby. Ako globálny líder v oblasti nízko uhlíkových energií vyvinula spoločnosť diverzifikovanú zmes výroby, založenú na jadrovej energii, vodnej energii, nových obnoviteľných zdrojoch ako aj klasickej tepelnej energii. Spoločnosť dodáva energiu a služby približne 35,1 miliónom zákazníkov, z toho vo Francúzsku cca 26,5 milióna. EDF dosiahla v roku 2017 konsolidovaný predaj vo výške 70 miliárd EUR, a je kótovaná na parížskej burze cenných papierov.

O spoločnosti Framatome:

Framatome je významným medzinárodným hráčom na trhu s jadrovou energiou, uznávaným za svoje inovatívne riešenia a technológie s pridanou hodnotou pri navrhovaní, budovaní, udržiavaní a rozširovaní celosvetovej jadrovej flotily JE. Spoločnosť navrhuje, vyrába a inštaluje komponenty, palivové, prístrojové a riadiace systémy pre jadrové elektrárne a ponúka celý rad reaktorových služieb. So svojimi 14 000 zamestnancami na celom svete a ich skúsenosťami každý deň spoločnosti Framatome pomáha svojim zákazníkom zlepšiť bezpečnosť a výkonnosť svojich jadrových elektrární a dosiahnuť ich ekonomické a spoločenské ciele. EDF, ako väčšinový akcionár vlastní spoločnosť 75,5% podielov spoločnosti Framatome.

O spoločnosti China General Nuclear Power Group:

China General Nuclear Group (CGN) je gigantická energetická spoločnosť (zoskupenie) zameraná na odvetvie čistých energií a ochranu životného prostredia. Je to najväčšia jadrová energetická spoločnosť v Číne, ktorá je treťou najväčšou na svete a najväčším dodávateľom vo výstavbe jadrových elektrární na svete. Ku koncu septembra 2018 CGN “mala pod palcom” 46,69GW inštalovaného čistého výkonu vrátane 21 prevádzkových jadrových reaktorových blokov s inštalovaným výkonom 22,55GW, pričom všetky majú dlhodobú históriu bezpečnej a stabilnej prevádzky, ako aj sedem ďalších - ešte nedokončených jadrových blokov s (v budúcnosti) inštalovaným výkonom 9,180 MW. Spoločnosť si vytvorila tzv. mapu "4 + X", ktorá zahŕňa jadrovú energiu, jadrové palivo, nové zdroje energie, financie a niekoľko nových ďalších kľúčových odvetví podporujúce štát. Ku koncu augusta tohto roka má skupina celkovo aktíva vo výške 661,5 miliárd juanov a 41 000 pracovníkov. Celkové aktíva, obrat a zisky spoločnosti dosiahli za posledné roky nepretržitý dvojciferný rast!

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  481x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu