reklama

Jadrová energia – Práve teraz – Zemetrasenie vedľa JE v USA.

V USA ranné zemetrasenie zobudilo mnoho obyvateľov zo spánku. Epicentrum bolo iba pár km od jadrovej elektrárne Watts Bar. Výsledok? - JE funguje bezpečne naďalej bez problémov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Jadrová energia – Práve teraz – Zemetrasenie vedľa JE v USA.

Pred pár hodinami v USA ranné zemetrasenie zobudilo mnoho obyvateľov mesta Atlanta zo spánku. Epicentrum bolo asi 160 míľ (cca 240 kilometrov) na sever, vo východnej časti štátu Tennessee. Bolo to iba pár jadrovej elektrárne Watts Bar, ktorá však naďalej funguje bez problémov.

Situačná správa
Situačná správa 

Jadrová elektráreň nebola "ovplyvnená" týmto zemetrasením, ktoré dosiahlo hodnotu až 4,4 magnitúdy. Zaujímavé je, že omnoho viac ju cítili v podzemí, v metre metra Atlanta. Napriek tomu, že epicentrum udalosti bolo iba niekoľko kilometrov od jadrovej elektrárne Watts Bar, na mieste sa nezistili vôbec žiadne škody. "Zariadenia TVA sú projektované a postavené tak, aby odolávali seizmickým udalostiam a neboli ovplyvnené zemetrasením ako bolo v stredu ráno," uviedla hovorkyňa spoločnosti Tennessee Valley vo vyhlásení prostredníctvom sociálnych médií. "Pokračujeme v bezpečnej prevádzke, a náš personál v súčasnosti vykonáva preventívne ďalšie inšpekcie na kontrolu všetkých zariadení. Našou najvyššou prioritou zostáva bezpečnosť verejnosti. "

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Inžinieri a technickí pracovníci na miestach vykonávajú podrobné prehliadky vo všetkých našich zariadeniach vo všetkých oblastiach, pochopiteľne vrátane jadrových elektrární, ale aj klasických elektrárňach a vodných priehrad, ako preventívne opatrenia po rannom zemetrasení v blízkosti Decatur, TN. Všetky elektrárne naďalej fungujú bezpečne."

JE Watts Bar
JE Watts Bar 

Jadrová elektráreň Watts Bar je spoločnosťou Tennessee Valley Authority (TVA) prevádzkovaná hlavne na výrobu elektrickej energie. Nachádza sa v okrese Rhea v štáte Tennessee, v blízkosti mesta Spring City, medzi mestami Chattanooga a Knoxville. JE Watts Bar je mimochodom veľmi zaujímavá. Dodáva elektrickú energiu pre približne 1 200 000 domácností. JE, ktorej výstavba sa začala v roku 1973, má dva reaktorové bloky typu Westinghouse s tlakovým vodným reaktorom: - Prvý blok bol dokončený v roku 1996, a druhý blok dokončený až v roku 2015. Každý z reaktorových blokov má čistý výkon 1 167 MW. Kuriózne, druhý blok je najnovší (posledný) reaktor, ktorý bol v USA spustený – a to po 20-ročnej prestávke. (V tej súvislosti ma napáda ironicky množstvo kritikov dostavby EMO 3,4)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

História JE Watts Bar ukazuje že oba bloky mali pri výstavbe problémy. Napriek tomu, že prvý blok začali stavať 23. januára 1973, prvú „kritiku“ dosiahli až 1. januára 1996 a do komerčnej prevádzky ho dali 5. mája 1996.

Oblasť zemetrasenia
Oblasť zemetrasenia 

Horšie to bolo s druhým blokom. Fakticky bol dokončený na 80%, keď bola zastavená výstavba (na oboch blokoch v roku 1985), a to čiastočne v dôsledku plánovaného poklesu dopytu po energii. Až v roku 2007 rada Tennessee Valley Authority (TVA) schválila dokončenie 2. bloku a výstavba obnovili 15. októbra. Ale opať boli komplikácie - Rok po zemetrasení Tōhoku v roku 2011 a tsunami a následnej jadrovej katastrofe Fukushima Daiichi vydala Komisia pre jadrovú regulaciu (NRC) dodatočné príkazy na zvýšenie bezpečnosti amerických JE. Samozrejme že sa to týkalo aj týchto blokov. Po týchto veľkých (aj drahých) opatreniach TVA nakoniec vyhlásila výstavbu v auguste 2015 za podstatne dokončenú a požiadala NRC, aby pokračovali v konečnom preskúmaní licencií. 22. októbra NRC schválila prevádzkovú licenciu pre 2. blok, označujúcu formálny koniec výstavby a umožnila zavážanie jadrového paliva a následné testovanie. 23. mája 2016 konečne dosiahli prvú „kritiku“ aj na druhom bloku. 19. októbra 2016 bol druhý reaktorový blok JE Watts Bar prvým americkým reaktorom, ktorý bol spustený do komerčnej prevádzky od roku 1996.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jadrová elektráreň TVA Watts Bar je zaujímavá ešte aj z iného dôvodu, a to že vyrába Trícium pre vojenské použitie USA.

V roku 2002, bola prevádzková licencia vydaná NRC pre JE Watts Bar upravená tak, aby spoločnosť TVA mohla v JE vyrábať trícium pre Národnú správu jadrovej bezpečnosti USA Ministerstva energetiky (DOE). V roku 2003 s výrobou začali, a po technickom procese sú adekvátne technické zariadenia prepravované do závodu na rieke Savannah v Južnej Karolíne. DOE plne hradí TVA všetky náklady na poskytnutie služieb. Keďže trícium je používané na vojenské účely, JE Watts Bar nie zahrnutá pod prísnym obmedzením limít, vyplývajúcich z medzinárodných kontrol nešírenia jadrových materiálov tak ako to platí pre normálne komerčné jadrové reaktory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri tejto príležitosti si spomínam na podobný, zaujímavý (aj keď trošku odlišný prípad), ktorého som bol osobne svedkom.

Tornádo na JE
Tornádo na JE 

Počas mojej práci vo WANO som bol členom hodnotiacej misie Peer Review na JE Wolf Creek v americkom Kansase. Počas obdobia keď sme JE hodnotili prišlo tornádo. Vedeli sme o tom skôr, pretože v USA funguje perfekte varovná služba. Malo namierené úplne presne na JE, ako keby to bol niekto naplánoval. JE bežala na plný výkon. Pýtal som sa amerických kolegov – Čo budete robiť? Ich odpoveď bola pre mňa zaujímavá – Nič! A jediné, čo aj Tebe odporúčame – nevystrkuj svoj nos z budovy. Bolo to fascinujúce. Tornádo sa prehnalo v plnej svojej ničivej sile úplne cez stred JE – a skutočne sa nič nestalo. JE zostala v pokoji pracovať naďalej na plnom výkone. Zaujímavé bolo aj pozerať čo sa stalo po odchode tornáda z teritória. Spustil sa veľmi hustý dážď, ktorý trval tak cca pol hodinu, počas ktorého bolo okolie ako aj cesty zaliate plnou súvislou vrstvou vody tak odhadujem do výšky nad členky. Ako potopa. A potom to zase zrazu zmizlo. V živote som niečo podobné predtým, ale ani potom nevidel.

Prečo to tak je?

Prečo americké JE vydržia bez problémov zemetrasenia a aj tornáda?

Nuž aj preto, lebo americká Komisia jadrového dozoru prísne stanovuje konštrukčné normy pre jadrové elektrárne aj v tejto oblasti.

Preto musia byť reaktorové bloky schopné zvládnuť najťažšie tornádo, o ktorom sa dá odôvodnene predpokladať, že sa v lokalite tornádo vyskytne na základe štúdie za viac ako 50 rokoch.

Aj preto musia JE vydržať zemetrasenia, ktoré sú tam taktiež na vedeckom základe predpokladané!

A teraz to najdôležitejšie – nuž ale hlavne preto, pretože americké spoločnosti tieto prísne nariadenia rešpektujú a aj ich plnia!

O tom že to žiaľ nebolo tak všade vieme z Černobyľu a z Fukušimy.

Ale k Fukušime sa ešte v budúcnosti dostaneme.

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  481x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu