reklama

Jadrová energia – História týchto dní – Eisenhower, Reagan a Gorbačov.

8. decembra 1953 mal v OSN prezident Eisenhower prejav Atómy pre mier, a 8. decembra 1987 prezident Reagan a sovietsky vodca Gorbačov podpísali prvú zmluvu medzi USA a ZSSR na zníženie ich masívneho jadrového arzenálu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jadrová energia – História týchto dní – Eisenhower, Reagan a Gorbačov.

8. decembra 1953 mal v OSN prezident Eisenhower prejav "Atómy pre mier", a

8. decembra 1987 prezident Reagan a sovietsky vodca Gorbačov podpísali prvú zmluvu medzi USA a ZSSR na zníženie ich masívneho jadrového arzenálu.

Atoms for Peace – Atómy pre mier.

Atoms for Peace
Atoms for Peace 

Prejav prezidenta USA Dwighta D. Eisenhowera na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku dňa 8. decembra 1953 bol historicky prelomový a prevratný hlavne v tom, že USA potom spustili program "Atómov na mier" pre verejnosť! Pod týmto programom dodávali bezpečné zariadenia a informácie školám, nemocniciam a výskumným inštitúciám v USA, ale aj na celom svete. Prvé jadrové reaktory v Iráne, Izraeli a Pakistane boli vybudované práve v rámci tohto programu spoločnosťou „American Machine and Foundry“, dovtedy bežne známou ako významným výrobcom bowlingových zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Atómy pre mier“ však bol svojim spôsobom vynútený kompromis a aj vhodné ospravedlnenie na ďalšie kroky v jadrovom zbrojení s tichým súhlasom verejnosti. USA totiž po zistení že aj ZSSR má už svoje jadrové zbrane stratilo svoj celosvetový monopol, a bolo sa treba rozhodnúť čo a ako ďalej.

Obrázok blogu

Prezidentov prejav bol skutocne mimoriadne dôležitý. Na jednej strane bolo v ňom deklarované, že „Moja krajina (tj. USA) chce byť konštruktívna, nie ničivá. Chce dať národom dohodu, nie vojny. Sama (USA) chce žiť v slobode a v dôvere, že ľudia aj každého iného národa majú rovnako právo na voľbu svojho vlastného spôsobu života. - Dwight D. Eisenhower“. Že, „Pri rozhodovaní o týchto osudových rozhodnutiach sa Spojené štáty pred sebou zaväzujú - a teda (aj) pred svetom, že sa rozhodli pomôcť vyriešiť strašné atomové dilema - venovať celé svoje srdce a myseľ, že našli spôsob, akým by zázračná vynaliezavosť človeka nebola zasvätená smrti, ale zasvätená životu. - Dwight D. Eisenhower“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Program "Atómy pre mier" teda otvoril jadrový výskum pre civilistov a krajiny, ktoré predtým nevlastnili jadrovú technológiu.

Eisenhower argumentoval za dohodu o nešírení zbraní na celom svete, zdôrazňoval na zastavení šírenia iba vojenského využívania jadrovej energie. Program "Atómov za mier" tiež vytvoril dôležité podmienky na legislatívu využívania jadrovej energie a prostredníctvom toho na jednej strane odstavoval ďalšie krajiny v rozvoji zbraní, ale na druhej strane im súčasne umožnil technológiu využívať na mierové prostriedky.

Mimoriadne dôležité bolo, že "Atómy pre mier" vytvorili vhodné spoločenské a ideologické prostredie – ako podhubie pre vytvorenie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE-IAEA) a taktiež na Zmluvu o nešírení jadrových zbraní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane, to bol aj ciastocne militantný prejav, pretože argumentoval, že „krajiny, ktoré už majú atómové zbrane, a len niekoľko málo ďalších krajín, ktoré už vyvinulo podobné zbrane – si zvyšujú (ich) zásoby!“ To fakticky poskytlo politické krytie pre budovanie a zvyšovanie zásob jadrových zbraní v USA a tiež poskytlo pozadie pre studenú vojnu a závody v jadrovom zbrojení.

V neposlednom mieste v rámci programov týkajúcich sa "Atómov za mier" v medzinárodnom kontexte, USA vyviezli viac ako 25 ton vysoko obohateného uránu (HEU) do 30 krajín, väčšinou ako jadrové palivo pre výskumné reaktory, ktoré v terajšej nedávnej minulosti po toľkých rokoch (vzhľadom na medzinárodnú bezpečnostnú situáciu) sú naopak považované za vážne riziko a vzhľadom na šírenie terorizmu ich (USA, plus Rusko) sťahujú späť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani ZSSR nezostal bokom - pod podobným programom vyviezol Sovietsky zväz do niektorých iných (im politicky naklonených) krajín vyše 11 ton HEU.

Prvá zmluva medzi USA a ZSSR o znížení ich jadrového arzenálu

Gorbačov a Reagan (INF Treaty)
Gorbačov a Reagan (INF Treaty) 

Druhý historický moment sa na prvý pohľad nemusí zdať súvisiaci s jadrovou energiou, ale je to len zdanie.

K jadrovým zbraniam totiž nestačia iba náplne, teda jadrové hlavice! Aby ich bolo možné efektívne použiť, musia byť k nim aj adekvátne transportné prostriedky, ktoré zabezpečia ich dopravenie „na miesto“ – inými slovami rakety, raketová výstroj a výzbroj.

Zmluva o odstránení rakiet stredného a kratšieho dosahu (DRSMD, INF Treaty) je zmluva medzi ZSSR a USA podpísaná 8. decembra 1987 Gorbačovom a Reaganom počas sovietsko-amerického summitu vo Washingtone. Zmluva vstúpila do platnosti 1. júna 1988.

Pamatná známka
Pamatná známka 

Po prvýkrát v histórii zmluva umožnila vylúčenie celej triedy zbrojenia: strany sa zaviazali zničiť všetky pozemné balistické a krídlové rakety stredného (1000 - 5500 km) a kratšieho doletu (od 500 do 1000 km) a nevyrábať, skúšať alebo nasadzovať (takéto) rakety v budúcnosti. V súlade so zmluvou obe strany museli do troch rokov zničiť všetky rakety a pozemné strely v rozmedzí od 500 do 5500 kilometrov vrátane rakiet na európskom aj ázijskom území ZSSR. Zmluva stanovila aj kontrolné postupy inšpektormi, ktorí mali monitorovať zničenie rakiet protistrany.

Pred podpísaním tejto zmluvy v USA boli balistické rakety rozdelené na medzikontinentálne (viac ako 5000 km), stredné (od 500 do 5000 km) a krátke (od 150 do 500 km). V ZSSR až do polovice osemdesiatych rokov, operatívne taktické rakety boli tiež rozlíšené (od 1 do 500 kilometrov). V USA mali taktické (operačno-taktické) rakety letový rozsah od 1 do 150 kilometrov. V roku 1987, po podpísaní zmluvy, bola konečne stanovená nová klasifikácia. Na obdobie do polovice osemdesiatych rokov bolo použitie oboch klasifikácií legitímne (napr. pre históriu).

V súlade s článkom č.3 (platnej dohody) mali byť zničené:

  • Rakety stredného doletu:

    •  V ZSSR – RSD-10 (Pionier), R-12, R-14 (podľa kódovej klasifikácii NATO, SS-20, SS-4, SS-5, ako aj krídlové rakety RK-55 (podľa klasifikácii NATO SSC-X-4 „Slingshot“.
    •  v USA – Pershing-2, BGM-109G (krídlové rakety Tomahawk)

  • Rakety krátkeho doletu:

    •  v ZSSR – OTR-22 „Temp-S“, OTP-23 „Oka“ (SS-12, SS-23)
    •  v USA – Pershing-1A

Odvoz rakiet z Československa
Odvoz rakiet z Československa 

V júni 1991 bola zmluva INF splnená: Do konca mája 1991 bolo odstránených z nasadenia 2 692 rakiet, po ktorých nasledovalo 10 rokov inšpekcií na mieste. ZSSR zničil 1846 raketových systémov (približne polovica z nich boli vyrobené rakety, ktoré neboli na bojovej službe); a USA zničili 846 komplexov. Zmluva sa nevzťahuje na rakety používané na mori. 

V súčasnosti je otázka budúcnosti zmluvy, ktorá sa stala jedným z pilierov režimu kontroly zbrojenia otázna, pretože Rusko a Spojené štáty sa navzájom obviňujú z toho, že ju porušili.

20. októbra 2018 súčasný americký prezident Donald Trump oznámil, že USA zmluvu zrušia. Mnohí prominentní odborníci na kontrolu jadrových zbraní, vrátane Georgea Shultza, Richarda Lugara a Sam Nunna, vyzvali Trumpa, aby zmluvu zachoval.

Na opačnej strane Ruský prezident Vladimír Putin oznámil 20. novembra 2018, že Kremeľ je pripravený diskutovať o otázke INF s Washingtonom.

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  482x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu