reklama

Jadrová energia – BREXIT schválený, čo to znamená?

Mimoriadny Summit EÚ v Bruseli schválil dohodu o odchode UK z EÚ (zmluva o BREXITe). Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska však s odchodom z EÚ opúšťa aj Euratom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jadrová energia – BREXIT schválený, čo to znamená?

Pred pár hodinami bolo publikované že výsledkom mimoriadneho Summitu v Bruseli bolo schválenie vrcholnými predstaviteľmi členských štátov EÚ dohody o odchode UK z EÚ (bežne známe vo verejnosti ako BREXIT). Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (UK) zároveň s odchodom z EÚ opúšťa aj Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom).

Aké z toho vyplývajú dôsledky (teda samozrejme hlavne pre UK)?

Ako sme už spomínali tu v blogu v inom dávnejšom článku - Euratom – teda Európske spoločenstvo pre atómovú energiu – historicky vytvoril jednotný trh pre obchod s jadrovými materiálmi a jadrovou technológiou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Približne 30% dodávok elektrickej energie z EÚ pochádza z jadrovej energie a Euratom zabezpečuje aby jadrové elektrárne na teritórii EÚ boli nielen bezpečne zásobované jadrovým palivom ale aj za prijateľne oprávnenú cenu.

Pre tých, ktorí nečítali predošlé články pripomeňme, že to bolo v roku 1957, v čase prvých civilných jadrových reaktorov, a bezpečný prístup k jadrovým materiálom a technológiám na mierové využitie a výskum bol jednoducho nutnou podmienkou pre napredovanie.

Existujú dva kľúčové prvky jednotného trhu vytvorené Euratomom a to sú

- voľný pohyb kapitálu na investovanie do rozvoja jadrovej energetickej infraštruktúry, a

SkryťVypnúť reklamu
reklama

– voľný pohyb expertov na prácu v jadrových zariadeniach.

To umožňuje taktiež vysoko regulovaný pohyb jadrového tovaru a paliva.

Čo je potrebné tiež dodať a zdôrazniť, je že Euratom má tiež rozsiahle doplńujúce povinnosti a práva a to vrátane výskumu jadrovej technológie; stanovenia noriem a predpisov pre bezpečnú prevádzku a bezpečnú manipuláciu ako aj všeobecné používanie jadrových materiálov; - ale tiež a to je veľmi vážne aj pre úplne bežných občanov, ale hlavne vážne (na rakovinu) nemocných pacientov - reguláciu dodávok izotopov používaných v nukleárnej medicíne.

Prečo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (so Škótskom) v rámci BREXITu (teda EÚ) opúšťajú aj Euratom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zámer Spojeného kráľovstva opustiť Euratom bol formálne opísaný vo vysvetlivkách k oficiálnom oznámení o vystúpení z Európskej Únii (oznámenie o zrušení členstva - Notification of Withdrawal) z roku 2017.

Dôvody na odchod síce neboli jasne stanovené, ale zotrvanie v Euratome by vyžadovalo, aby Spojené kráľovstvo dosiahlo kompromis aj v ďalších rokovacích pozíciách, ktoré boli uvedené v tzv. bielej knihe Brexit – a to najmä pokiaľ ide o Európsky súdny dvor (ECJ).

A tak ako sme to už spomenuli v predošlých článkoch, že hoci je Euratom formálne (de iure) legálne oddelený od EÚ (ako samostatné právne medzinárodné spoločenstvo), v mnohých otázkach je podriadený, resp. priamo riadený mnohými spoločnými inštitúcií EÚ, vrátane Európskej komisie a právne podlieha pod jurisdikciou Európskeho súdneho dvora. Články 96 a 97 Zmluvy o Euratome okrem toho vyžadujú od svojich členov, aby zabezpečili aj "slobodu zamestnania" jadrových špecialistov tým, že "zrušia všetky obmedzenia založené na štátnej príslušnosti".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokračujúce členstvo by sa teda dostalo do priameho rozporu proti akceptovateľnej hranici ("červeným líniám") premiérky UK Theresy May tým, že by zabránilo vláde Spojeného kráľovstva kontrolovať migráciu týchto špecialistov a umožnilo pokračovať v súdnej právomoci ESJ nad určitými záležitosťami súvisiacimi s jadrovou energiou a technológiou.

Aké sú následky odchodu (pre UK) z Euratomu?

Odchod Euratomu bude mať pre Spojené kráľovstvo tri kľúčové dôsledky.

  • Po prvé, bude mať väčšie problémy s zabezpečením dlhodobých dodávok jadrového paliva.

  • Po druhé, môže existovať riziko okamžitého nedostatku lekárskych rádio-izotopov.

  • A nakoniec už nebude môcť mať prístup k niektorým výskumným zariadeniam a financovaniu jadrových programov.

1. Znížený prístup k dodávkam jadrového paliva

Ako člen Euratomu bolo Spojené kráľovstvo súčasťou dohôd o spolupráci s ôsmimi ďalšími krajinami vrátane Austrálie, Kazachstanu a Kanady. Tieto produkujú až 71% svetovej produkcie uránu.

Odchod z Euratomu však preruší doterajšie platné záruky, ktoré podporujú dodávateľské reťazce od týchto producentov (výrobcov) do Spojeného kráľovstva.

Približne 21% dodávok elektrickej energie v Spojenom kráľovstve pochádzalo v roku 2015 z jadrovej energie, ale Spojené kráľovstvo nemá žiadne domáce zdroje jadrového paliva. V súčasnosti je to niečo cez 18 percent. Včera to bola napríklad situáca výroby v energetickej sieti UK keď dodávka elektrickej energie z jadrovej energie bola 18,29 %. 

Pritom sa Vláda UK dlhodobo zaviazala k jadrovej energetike vo forme JE Hinkley Point C, ako aj iným projektom, hoci jej širšia civilná jadrová stratégia nie je úplne jasná.

Zatiaľ čo by jadrové zariadenia mali zrejme mať dostatok paliva na pokrytie blízkej doby, Spojené kráľovstvo si bude musieť vytvoriť nové bilaterálne vzťahy s inými krajinami, aby aj dlhodobo zaručili prístup k jadrovému palivu.

2. Prerušenia dodávok lekárskych rádioizotopov

Odchod UK z Euratomu ja sprevádzaný rizikom prerušenia série časovo citlivých dodávateľských reťazcov, ktoré sú nevyhnutné pre dodávky izotopov používaných v nukleárnej medicíne.

Pritom Spojené kráľovstvo nemá žiadne také reaktory, ktoré by boli schopné produkovať tieto izotopy a pretože (rádioizotopy) majú veľmi malý polčas rozpadu (tj. inými slovami efektívnej účinnosti použitia) - často v priebehu niekoľkých hodín alebo dní – sa nemocnice v Spojenom kráľovstve musia spoliehať na nepretržité zásobovanie reaktormi, ktoré sú vo Francúzsku, Belgicku a Holandsku.

EÚ má s tým už svoju nepríjemnú skúsenosť - Problémy s týmito reaktormi spôsobili v rokoch 2008 až 2010 dvojročnú krízu v ponuke niekoľkých hlavných zdravotných izotopov. Dôsledkom toho bolo, že nemocnice v celej Európe museli oddialiť alebo zrušiť stovky tisícok lekárskych testov. Práve v reakcii na toto bola Agentúre Euratomu pre zásobovanie (Euratom Supply Agency) navyše doplňujúco priznaná dôležitejšia úloha pri dohľade nad dodávateľskými reťazcami lekárskych izotopov a zabezpečenia toho, aby boli ekonomicky životaschopné, stabilné a aby aj táto oblasť bola vnímaná a riešená aj v budúcnosti dostatočne dôležito aj politicky. Bez podpory Euratomu bude môcť Spojené kráľovstvo ťažšie zaručiť dodávku týchto materiálov do nemocníc.

3. Znížená účasť (UK) na špičkovom jadrovom výskume

Neodbytnou kľúčovou oblasťou činnosti Euratomu je aj výskum jadrovej energetiky, pre budúcnosť najmä jadrová syntéza. Odchod Spojeného kráľovstva z Euratomu by mohol ohroziť prístup k fondom a zariadeniam výskumu vedcom a inžinierom pracujúcim v týchto oblastiach a môže mať za následok sťaženie a prípadnú nechuť aby prišli do Spojeného kráľovstva za účelom zamestnania.

Ako sa bude Británia prispôsobovať (prispôsobuje)?

V nedávnom prejave jej veličenstva kráľovnej Elisabeth II., vo vzťahu k vláde a BREXITu (jej prostredníctvom) vlastne vláda oznámila súbor právnych predpisov súvisiacich s Brexitom vrátane nového zákona (Nuclear Safeguards Act 2018) včítane ochrany jadrových zbraní. Cieľom je "zavedenie režimu jadrových záruk v Spojenom kráľovstve" po odchode z Euratomu a delegovanie tejto zodpovednosti na britský Úrad pre jadrový dozor (Office for Nuclear Regulation – ONR).

Návrh zákona sa zaoberá prebraním niektorých funkcií Euratomu, ako je napríklad zabezpečenie toho, že "použitie civilného jadrového materiálu nie je odklonené od zamýšľaného a deklarovaného využitia" - ale nezaoberá sa zatiaľ ešte ďalšími funkciami, ako je prístup k odborným znalostiam a kapitálu na vývoj a prevádzkovanie jadrových technológií.

Okrem toho, že naznačuje, že jeho opatrenia sú "predpokladom civilného obchodu s jadrovým materiálom ", nešpecifikuje zatiaľ detailne, ako Spojené kráľovstvo v budúcnosti zaručí dodávku jadrového materiálu či už na výrobu elektrickej energie ako aj na lekárske účely.

Predstavitelia UK však usilovne pracovali

Na záver však treba dodať aj to, že britské inštitúcie ako aj ich predstavitelia a jadroví experti „nespali“ a pracovali.

K dnešnému dňu je viacero hore uvedených problémov už čiastočne aj riešených.

Napríklad, bilaterálna dohoda UK s Kanadou, bola podpísaná 2. novembra 2018, je už tretia takáto popísaná v tomto roku, (predtým už boli uzavreté dohody s Austráliou a USA).

Dohody umožňujú Spojenému kráľovstvu pokračovať v obojstranne prospešnej civilnej jadrovej spolupráci, keď dohody s Euratomom prestanú v UK platiť. Samozrejme, že to musí ešte prejsť ratifikáciou parlamentom, aby bolo zabezpečené, že tieto dohody v prípade Brexitu nadobudnú účinnosť pred koncom marca 2019.

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  482x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu