reklama

Jadrová energia - Tri požiare na blokoch VVER/440 - Požiar na 1 bloku JE V1 Jasl. Bohunice

Hovorí sa že oheň je výborný sluha, ale zlý pán! A tiež, že by sa s ním deti nemali hrať, že? Požiar predstavuje jedno z najväčších rizík pre bezpečnosť jadrovej elektrárne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jadrová energia – Požiare na jadrových elektrárňach

Hovorí sa že je to výborný sluha, ale zlý pán! A tiež, že by sa s ním deti nemali hrať, že?

Požiar predstavuje jedno z najväčších rizík pre bezpečnosť jadrovej elektrárne. Existujú výpočty a odhady, tvrdiace že v určitých prípadoch CDF (riziko roztopenia aktívnej zóny reaktora) spôsobené požiarom, môže predstavovať až 50 %, čo je zhruba rovnaké ako všetky ostatné potenciálne príčiny dohromady.

Jaslovské Bohunice – celosvetový pozitívny príklad!

“Jediné, čoho sa skutočne bojím (v jadrovej elektrárni), je požiar”, hovorieval bývalý riaditeľ Atómových elektrární Bohunice Ing. Juraj Kmošena.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten si to veľmi bral k srdcu a bol (okrem iných) asi najväčší a najefektívnejší zástanca a podporovateľ silnej, perfektne vybavenej protipožiarnej jednotky priamo v areály JE. A tak to aj bolo.

Naše jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach dlhé roky slúžili, (a dúfam, že stále môžu) ako žiarivý príklad ako sa to má správne organizovať a urobiť! Zďaleka nie každá jadrová elektráreň sa môže (mohla) pochváliť tak vynikajúcim proti-požiarnym komplexným programom, prípravou, tréningom ako aj technickou vybavenosťou ako JE Jaslovské Bohunice.

Vždy to bolo obdivom od všetkých zahraničných expertov, ktorí kedy Bohunice navštívili, či hodnotili, a uvádzali to ako vynikajúci príklad a skvelé odporúčanie pre iné JE. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžete to nájsť úplne vo všetkých hodnoteniach, ktoré boli o JE napísané!

Pod múdrym a šikovným vedením vedúceho odboru Ing. Miroslava Bolemana, veliteľov požiarneho útvaru Jána Sládoka, Leoša Kotrubčíka ale aj ich ďalších spolupracovníkov – nebojácnych veliteľov a vynikajúco vytrénovaných a vycvičených požiarnikov, JE oprávnene žali adekvátnu chválu, a ak si dobre spomínam v bývalom Československu protipožiarny útvar v JE Jaslovské Bohunice bol tri krát majstrom republiky v ich súťažiach.

Nakoniec, aj to bolo v plnej miere a naostro využité napríklad aj pri požiari na JE V1, o čom sa dočítate práve teraz v tomto článku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Požiare sa žiaľ z času na čas (častejšie ako by sme si my energetici priali) na JE objavia. Už som tu písal o „hlúpom“ požiari na americkej JE Browns Ferry, ak si spomínate, kde skúšali hermetičnosť pomocou zapálenej sviečky....

Americká NRC uvádza, že od roku 1995 tam bolo viac ako 150 požiarov v jadrových elektrárňach.

A aj keď podľa NRC drvivá väčšina z nich nie sú kritické, niektoré - ako sa to aj stalo - môžu vypnúť systémy chladenia reaktorov.

Bezpečnosť JE sa hlavne opiera o redundanciu (rezervu navyše) a obranu do hĺbky: keď čerpadlo zlyhá, záložné čerpadlo preberie výkon; ak potrubie praskne, je k dispozícii iné samostatné potrubie. Pri požiari je to však komplikovanejšie, lebo nielen môžu ohroziť jadrovú bezpečnosť napríklad vypnutím chladiacich čerpadiel, ale aj riadiacich káblov pre iné núdzové súčasti, kontrolu a ich zálohy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V predošlých dvoch článkoch sme opisovali dve skutočne vážne poruchy – požiare u kolegov, kde dôsledky požiaru na ich reaktorových blokoch boli doslova pustošivé, a teraz sa pozrieme na tú tretiu podobnú, ktorá sa stala aj u nás, ale s úplne iným výsledkom:

- Požiar na 1 bloku JE V-1 na 6 kV spojke kábla hlavného napájacieho čerpadla 

Na nočnej zmene zo 4 na 5 júna 1989 tesne po polnoci službukonajúci zmenový inžinier (ZI) JE V1 po ukončení pravidelnej operatívnej porady s kolegami išiel na štandardnú obchôdzku.

Tesne po pol noci diskutujúc so strojníkom turbogenerátorov (TG) zaregistrovali mihnutie svetiel v turbínovej hale. Každý kto niekedy pracoval v jadrovej elektrárni vie, že taký signál znamená, že niečo nie je v poriadku. Na JE existuje celá škála rôznych stupňov elektrického napájania a akékoľvek mihanie, či blikanie svetiel nie je v normálnom režime očakávané.

Preto ZI v prvom momente volal na blokovú dozorňu (BD-1), že čo sa stalo. Odpoveď bola, že „vypadlo“ hlavné napájacie čerpadlo č. 11, ale že ihneď bez problémov nabehla jeho rezerva, čerpadlo č. 13, takže režim napájania a chladenia bloku je v postate nezmenený.

Po výstupe z protihlukovej kabíny strojníka TG však obaja ihneď zacítili prenikavý zápach horenia kábla. Po dobehnutí na BD si slúžiaci ZI spolu s vedúcim reaktorového bloku opätovne preverili líniu a sekcie napájania a ZI vydal príkaz na okamžité (havarijné) odstavenie bloku.

V tom čase už na BD dorazil výjazd požiarnikov, ktorí už dostali signalizáciu o požiari.

Operátori BD spolu s obsluhou na miestach pod vedením Ing. Jána Sivka – vedúceho reaktorového bloku, brilantne zvládli celý prechodový proces a celý blok uviedli do bezpečného odstaveného režimu.

Veliteľ požiarneho zásahu - Vladimír Krajčovič žiadal ZI o ukázanie presného miesta vzniku požiaru, preto obaja skočili do káblovej šachty a po behu v hustom dyme spoločne z bezprostrednej blízkosti cca pol metra, uhasili (ochladili) rozpálenú spojku na 6 kV kábli z ručných požiarnych hasiacich prístrojov, ktoré si behom vzali so sebou.

Zároveň už ďalší požiarnici-hasiči, kde bol najaktívnejší Jozef Plevza, rozvinuli celú akciu a horiaci kábel, včítane ďalších rozhorúčených okolo uhasili do 9 minút (od začiatku nehody). Následne pokračovali v ich ochladzovaní a kontrole.

Áno prečítali ste to úplne správne – (slovom do deviatich minút!).

Takže reaktorový blok bol bezpečne odstavený a požiar úspešne uhasený.

ZI informoval kompetentných, a hlavný inžinier (v tom čase Ing. Jozef Hodul), ktorý pochopiteľne ihneď prišiel v noci do JE, už iba skonštatoval, že všetko čo bolo potrebné, bolo aj vykonané.

ZI dal navyše doviesť do areálu aj podnikovú fotografku (pani Martušku Ďurišovú), ktorá ochotne prišla a odfotila potrebné časti a do rána vyvolala a pripravila celú sadu aj úplne detailných fotografií, ktoré sa neskôr ukázali ako veľmi užitočné. Takže boli ráno spolu s predbežnou poruchovou správou dodané priamo riaditeľovi EBO (v tom čase Ing. Adolfovi Kršteníkovi).

Samozrejme že porucha bola taktiež ešte v noci zachytená a v raňajšom hlásení podaná dvom (v tom čase) najdôležitejším predstaviteľom štátu cez tajnú líniu analytického odboru štátnej bezpečnosti v tzv, dennej situačnej správe (v žargóne nazývanej „zvodke“), nakoniec tak ako vždy pri všetkých ostatných vážnejších poruchách v jadrových elektrárňach. 

Minúty na zásah, týždne na analyzovanie:

No ale to samozrejme nebol koniec.

Na každej jadrovej elektrárni na svete existuje tzv. „poruchová komisia“, kde sú zástupcovia všetkých potrebných oblastí, a ktorej úloha je analyzovať poruchu, ale hlavne nájsť tzv. „koreňovú príčinu“ a navrhnúť adekvátne opatrenia aby sa v budúcnosti také niečo nestalo znova. Koreňová príčina (z jej defenície) je to čo bolo skutočnou spúšťacou príčinou, a ak táto nie je odstránená, je iba otázkou času, kedy sa nehoda či porucha zopakuje. 

Je to preto, lebo prevádzka JE prináša enormný ekonomický zisk (v tom čase to bolo cca 1 milión Kčs na blok a deň), a taktiež samozrejme z prípadného potenciálneho ohrozenia okolia.

Samozrejme že na to čo mali a museli urobiť (v strese) operátori so spolupracovníkmi sa počítalo na minúty, a práca komisie trvá (v kľude) aj niekoľko týždňov.

Okrem toho sa ku komisii z JE pripojila k vyšetrovaniu aj analogická komisia z výskumného ústavu. Tá z nejakých „asi jasnovideckých“ dôvodov prišla ihneď na začiatku k názoru, že treba ihneď odvolať zmenového inžiniera, vedúceho bloku ako aj všetkých operátorov z ich funkcií, pretože vraj (hrubo) porušili prevádzkové predpisy. 

Ale záver (po niekoľkých týždňoch) bol úplne iný – Obe komisie svorne došli k tomu, že nielen že žiadne predpisy neboli porušené, ale naopak – všetky relevantné prevádzkové predpisy boli dodržané do bodky!

Okrem toho, po analyzovaní všetkých aspektov (včítane cenných detailných fotografií pani Ďurišovej) došli k záveru že veľmi pozitívnu úlohu zohrali práve aj azbestové dosky (projektovo uložené pod káblami) ako aj, že včasný osobný zásah veliteľa požiarneho družstva Krajčoviča a slúžiaceho ZI (kde spojka mohla pri hasení kedykoľvek prasnúť (vybuchnúť) a vtedy by tam obaja boli asi zhoreli, s vysokou pravdepodobnosťou odvrátil ďaleko väčšie možné následky požiaru. 

Kto je pripravený, nie je prekvapený:

Ale treba však priznať aj to že sme v tom mali aj kus šťastia.

Jednak boli bloky vybavené výbornou protipožiarnou signalizáciu a snímačmi typu MKS 102 od Tesly Liberec.

Včasnej indikácii pravdepodobne pomohlo zrejme aj priaznivé prúdenie vzduchu v káblových priestoroch.

Na extrémne dôležitý faktor rýchlosti zásahu určite ovplyvnilo že 1 blok JE V1 je na teritóriu JE v Jaslovských Bohuniciach úplne prvý (teda vlastne najbližší) od protipožiarnej stanice v JE.

A taktiež, že naši požiarnici hasiči boli tvrdo a periodicky trénovaní na vynikajúcom zariadení – protiplynovom výcvikovom polygóne od firmy Draeger, kde museli v zadymenom priestore, s vysokou teplotou a naimitovanými technologickými zariadeniami prekonávať viacero podlažné cvičenia ale vo svojej celej výzbroji, s výstrojom a nasadenými izolačnými dýchacími prístrojmi.

Skončilo to nakoniec všetko veľmi dobre:

Na základe odporúčania poruchovej komisie boli v káblových lávkach azbestové dosky ponechané (predtým už bol pripravený program ich odstránenia, keďže to v tom čase bol veľký boom – zbaviť sa azbestu).

Všetky elektrické 6 kV káble spotrebičov v hlavných výrobných blokoch, ktoré mali spojky, boli vymenené a natiahnuté úplne nové v takej dĺžke, aby spojku nepotrebovali.

Veliteľ požiarneho zásahu Vladimír Krajčovič, hasič Jozef Plevza a slúžiaci ZI boli za svoju chrabrosť vyznamenaní federálnym ministrom palív a energetiky.

Pri tom sa stala kuriózna príhoda:

Keď federálny minister palív a energetiky Prof. Ing. Antonín Krumnikl DrSc. odovzdával v zasadačke riaditeľa JE jednému z nich vyznamenanie, tak sa mu rozpadlo v rukách a padlo na podlahu. Minister ho zdvihol zo zeme, pred účastníkmi na mieste vlastnými zubami opravil a pred poďakovaním dotyčnému to okomentoval nespisovnými slovami „s..u na takovou práci“!

Ale zmenový inžinier bol nakoniec aj tak makoniec predsa len potrestaný:

Keďže na rozdiel od profesionálnych požiarnikov ktorí dorazili vystrojení a vyzbrojení „po zuby“, on bol iba v obyčajnom civilnom obleku a na nejaké preobliekanie nebolo ani pomyslenie.

A tak na druhý deň po nehode musel všetko svoje oblečenie a obutie vyhodiť do smetí, pretože „smrdelo na sto honov....“.

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  482x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu