reklama

Jadrová energia – História týchto dní - Prezident USA - Zastavte bombardovanie – stačilo!

Pár fragmentov z jadrovej histórie týchto dní  - názor Prezidenta USA Trumana, a názor geniálneho vedca Oppenheimera o budúcnosti jadrovej energie v liste ministrovi Stimsonovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Jadrová energia – História týchto dní - Prezident USA - Zastavte bombardovanie – stačilo!

Pár fragmentov z jadrovej histórie týchto dní - názor Prezidenta USA Trumana, a názor geniálneho vedca o budúcnosti jadrovej energie. 

Počas záverečnej fázy druhej svetovej vojny Spojené štáty americké zhodili 6. a 9. augusta 1945 dve jadrové bomby nad japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Bolo to vykonané až po získaní súhlasu Spojeného kráľovstva, ako to vyžadovala dohoda z Quebecu. Bomby zabili najmenej 129 000 ľudí, z ktorých väčšina boli civilisti. Doteraz v histórii zostali ako jediné použitie jadrových zbraní v boji.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident dal rozkazy zastaviť atómové bombardovanie

Z Trumanovho denníku, 10. augusta 1945

„Pri obedovaní sme diskutovali o ponuke Japonska o kapitulácii, ktorá prišla pár hodín predtým. Chcú nejaké podmienky pred kapituláciou. Náš postoj je "bezpodmienečná" kapitulácia. Chcú si však zachovať cisára. Povedali sme im, že im ešte povieme, ako to urobiť, ale že tie podmienky určíme my.“

Z denníka ministra Wallaceho (ministra obchodu):

10 augusta 1945: „Po prijatí správ a fotografií o dôsledkoch bomby v Hirošime Truman nariadil zastavenie ďalších atómových bombových útokov. (Prezident) povedal, že dal rozkazy zastaviť atómové bombardovanie, pretože myšlienka vymazať ďalších 100 000 ľudí bola príliš hrozná. Nemal rád ideu pozabíjať, ako povedal, "všetky tie deti".“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Harry S. Truman, bol 34. viceprezident a v rokoch 1945 – 53, bol 33. prezident Spojených štátov. V dobe, kedy zastával prezidentský úrad, došlo k množstvu zásadných udalostí. Tesne po jeho nástupe do funkcie prezidenta USA , v auguste 1945 dopadla na Hirošimu prvá atómová bomba.

Dopis o budúcnosti atómovej energie 
Od: J R Oppenheimer 
Pre: Henry Stimson, Minister vojny USA 
Dátum: 17 August, 1945

Vážený pán minister:

Dočasný výbor nás požiadal, aby sme podrobne informovali o rozsahu a programe budúcich prác v oblasti atómovej energie. Jednou dôležitou fázou tejto práce je vývoj zbraní a keďže je to problém, ktorý prevládal v našich aktivitách v oblasti vojny, je prirodzené, že v tejto oblasti by naše myšlienky mali byť najjasnejšie definované a mali by sme si byť istí, že zodpovedajúcim spôsobom odpovieme na otázky, na ktoré sa nás komisia pýta. Pri skúmaní týchto otázok sme sa však dostali k celkom všeobecným záverom, ktorých dôsledky pre vnútroštátnu politiku sa javia okamžité a hlbšie ako dôsledky podrobných technických odporúčaní, ktoré sa majú predložiť (v budúcnosti). Preto si myslíme, že je vhodné ich v tejto chvíli prezentovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1. Sme presvedčení, že oveľa kvantitatívne a kvalitatívne efektívnejšie zbrane budú výsledkom ďalšej práce, ako sú teraz k dispozícii. Toto presvedčenie nie je analogicky motivované s predchádzajúcim vývojom, ale špecifickými projektmi na zlepšenie a zvýšením počtu už existujúcich zbraní a pomerne priaznivými technickými vyhliadkami na realizáciu super-bomby.

2. Neboli sme schopní navrhnúť ani urobiť účinné vojenské protiopatrenia proti atómovým zbraniam. Aj keď si uvedomíme, že budúca práca môže odhaliť v súčasnosti pre nás nejasné možnosti, zastávame pevný názor, že zrejme nebudú nájdené žiadne vojenské protiopatrenia, ktoré budú adekvátne účinné na predídenie výroby atómových zbraní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podrobná technická správa, ktorá pripravujeme, tieto závery zdokumentuje, ale sotva ich zmení.

3. Nevieme načrtnúť program, ktorý by zabezpečil (tomuto) štátu v nasledujúcich desaťročiach hegemóniu v oblasti atómových zbraní; rovnako nevieme zabezpečiť, aby takáto hegemónia, ak by bola dosiahnutá, nás mohla ochrániť pred najhorším zničením.

4. Zdá sa, že rozvoj účinnejších atómových zbraní v nadchádzajúcich rokoch bude najprirodzenejším prvkom každej politiky udržanie vlastnej silnej koncentrácie vojenských síl; napriek tomu máme vážne pochybnosti o tom, že tento ďalší vývoj môže podstatne alebo trvalo prispieť k predchádzaniu vojny.

Veríme, že bezpečnosť tohto národa - na rozdiel od jeho schopnosti spôsobiť nepriateľom škodu - nemôže spočívať úplne alebo dokonca predovšetkým v jeho vedeckej alebo technickej zdatnosti.

(Bezpečnosť) Môže byť založená len na tom, aby neboli možné budúce vojny.

Naše jednomyseľné a naliehavé odporúčanie je, aby napriek súčasnému nekompletnému využívaniu technických možností v tejto oblasti boli podniknuté všetky kroky a mali by sa urobiť všetky potrebné medzinárodné opatrenia na tento účel.

5. Mali by sme byť veľmi radi, keby ste tieto názory dali do pozornosti aj ostatným členom vlády, prípadne aj celému americkému ľudu, ak by ste to priali.

S úprimným pozdravom,

J. R. Oppenheimer

J. Robert Oppenheimer bol americký teoretický fyzik, známy hlavne ako riaditeľ Projektu Manhattan - snahy o vývoj prvej jadrovej zbrane počas druhej svetovej vojny v utajenom laboratóriu v Los Alamos v Novom Mexiku. Označovaný spolu s Fermim ako "otec atómovej bomby". Oppenheimerom otriasla smrtonosnosť tejto zbrane po jej zhodení na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Po vojne sa stal hlavným poradcom v novovytvorenej Komisii pre atómovú energiu (United States Atomic Energy Commission, AEC) a využíval túto pozíciu pre lobby za medzinárodnú kontrolu atómovej energie a na zastavenie jadrových pretekov v zbrojení so Sovietskym zväzom. 

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  481x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu