reklama

Jadrová energia - Následok TMI-2 - Vytvorenie amerického INPO

Na základe Kemenyho Komisie, ale aj svojich vlastných analýz si vytvoril v roku 1979 americký jadrový priemysel vlastnú organizáciu „Inštitút prevádzkovania jadrových elektrární - INPO

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ešte k dôsledkom havárie TMI-2

Aj keď nedošlo k žiadnym úmrtiam, vážnym zraneniam alebo škodám na životnom prostredí, ktoré by TMI-2 spôsobil, boli vyvolané obavy a reakcie podobné tým, ktoré boli riešené po nehode Deepwater Horizon - vrátane otázok týkajúcich sa celkovej bezpečnosti a integrity priemyslu, strachu z toho, čo je neznáme s neistotou o príčinách a konečných dôsledkoch a vážnou stratou dôvery verejnosti.

V čase nehody na TMI-2 mali Spojené štáty v prevádzke 70 komerčných jadrových reaktorov s odpracovanými viac ako 400 reakto-rokov bez toho, aby došlo k závažnej udalosti, ktorá by mala vplyv na verejnosť. V nadväznosti na TMI-2 bolo zrušených takmer 100 jadrových elektrární, ktoré boli buď plánované, alebo v štádiu výstavby, a v USA sa za 32 rokov nevydávali žiadne nové povolenia ani licencie na výstavbu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nehoda TMI-2 bola spôsobená kombináciou nedostatkov dizajnu, problémov so zariadením, ľudskej chyby a zlyhania riadenia. V širšom prípade táto udalosť preukázala nedostatky v prístupe priemyslu k prevádzkovým normám, odbornej príprave, zdieľaniu informácií a využívaniu prevádzkových skúseností v priemysle ako aj reakcii na núdzové situácie.

Admirál H. G. Rickover

Bojovný, provokatívny a neohrozený, tak by sme mohli vykresliť amerického admirála Hymana G. Rickovera. Bol to skutočne okázalý a unikátny americký hrdina. Malý svojou výškou, ale gigant svojimi predsavzatiami, energiou akou ich napĺňal a nakoniec aj výsledkami. Mal mnoho podporovateľov ale aj nepriateľov, pretože si nikdy „nenechal kafrať“ od iných bez ohľadu na postavenie, či úrad, do oblastí ktorým velil a za ktoré bol zodpovedný. Rickover pochádzal z poľskej židovskej rodiny, ktorá ušla z Ruska (Przasnysz vtedy patrilo Rusku) ešte v čase prvej revolúcie (1905) po protižidovských pogromoch. Rodičia mu poameričtili pôvodné meno „Chajim“, čo znamená v hebrejčine „život“ a v Amerike je pre toto meno relevantné páve "Hyman", a tiež namiesto pôvodného stredného mena (ktoré sa v USA používajú) „Gedalijach“ pri prvej nutnej príležitosti (na Námornej Akadémii) začal používať „George“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Otec (amerického) jadrového námorníctva"!

Tak ho nazývali - jeho dôrazný a hlboký vplyv na vývoj a využívanie jadrovej energie v americkom námorníctve mal taký rozsah, že "môže byť označený ako jeden z najdôležitejších dôstojníkov námorníctva." Vo veliteľskej funkcii slúžil takmer 30 rokov (1953 až 1982), a skončil kariéru ako štvorhviezdičkový admirál. S jeho celkovo 63 rokmi aktívnej službe je Rickover doteraz najdlhšie-slúžiaci americký námorný dôstojník v histórii. Je jedným z iba štyroch ľudí, ktorí získali za svoje zásluhy až dve zlaté medaily US Kongresu.

Jeho najvýznamnejší výsledok a posolstvo, ktoré zanechal sú však takmer dlhodobo prakticky nulové poruchy a nehody, či havárie na jadrových zariadeniach amerického námorníctva!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V podstate skoro úplne čistý - prázdy záznam o nehodách amerických jadrových reaktorov v námorníctve Spojených štátov stojí v ostrom kontraste zo Sovietskeho zväzom, kde je známych minimálne štrnásť váznych nehôd či havárií na jadrových reaktoroch použitých v Sovietskom námorníctve.

Po havárii na JE TMI-2 bol Admirál Rickover vyzvaný, aby pred vypovedal pred Kongresom USA, prečo reaktory na amerických námorných lodiach dosahujú prakticky nulu v reaktorových nehodách, na rozdiel od drámy, ktorá sa práve uskutočnila. Vo svojom svedectve povedal: „Vždy ma tendenčne podozrievali, že mám nejaký prostý, jednoduchý trik, ktorý robí moje programy funkčné. Ale to tak nie je. Každý úspešný program funguje ako integrovaný celok mnohých faktorov. Ak sa pokúsite vybrať iba jeden aspekt ako kľúčový nebude to fungovať. Každý prvok závisí aj od všetkých ostatných.“ Samozrejme že toto je zjednodušenie. Rickover bol známy svojimi princípmi, ako aj základnými pravidlami, ktoré rázne presadzoval v svojom rezorte, a ktoré sa neskôr stali doslova celosvetovo učebnicovými.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo svojom inom neskoršom prejave „Doing a job“, teda „Robiť (svoju) prácu“, na Columbia University v roku 1982 to zhrnul približne do nasledovných bodov:

  • Vlastníctvo -

"Osoba, ktorá vykonáva prácu - akákoľvek prácu - musí mať pocit, že tá práca mu vlastní, a že ju bude robiť navždy. Keď to tak nebude, cit záväzku sa vyparí. Ale ak má pocit, že súčasnú prácu bude bez obáv robiť aj nabudúce, a nemusí si hľadať novú, bude sa podľa toho aj správať."

  • Zodpovednosť -

"Spolu s vlastníctvom prichádza nutnosť prevzatia plnej zodpovednosti za (svoju) prácu. Kolektívna zodpovednosť znamená, že nie je zodpovedný nikto, že je to kolektívna nezodpovednosť! Keď sa niečo pokazí, tak ten, kto je skutočne zodpovedný, môže byť identifikovaný, inak nie je zodpovedný nikto."

  • Pozor na detaily -

"Medzi manažérmi existuje tendencia, najmä keď sa presúvajú na vyššiu pozíciu, že sa už nemusia zaoberať podrobnosťami. Ale ak sa šéf nebude zaujímať o detaily, aj jeho podriadení to tiež nebudú považovať za dôležité."

  • Priority -

"Ak chcete správne manažovať prácu, musíte si nastaviť priority. Príliš mnoho ľudí sa necháva uniesť bez nich (nastavenia priorít). Musíte použiť vlastnú sebadisciplínu, aby ste zabezpečili, že vaša energia bude aplikovaná tam, kde je najviac potrebná."

  • Vedieť čo sa deje -

"Musíte si vytvoriť jednoduché a priame prostriedky, aby ste vedeli, čo sa deje v oblasti vašej zodpovednosti. Vyžadujem pravidelné periodické správy priamo od pracovníkov celého môjho programu."

  • Tvrdo pracovať -

"Tu neexistuje žiadna náhrada. Vedúci, ktorý nepracuje dostatočne tvrdo. alebo neprejavuje mimoriadne úsilie, to nemôže očakávať od svojich ľudí. Musíte ísť príkladom. Tvrdé zanietenie kompenzuje mnohé nedostatky. Nemusíte byť najschopnejší, alebo najmúdrejší, ale ak sa venujete práci a vynaložíte potrebné úsilie, vaši ľudia vás budú nasledovať."

  • (Nezávislá) Kontrola -

"Základným prvkom vykonávania práce je potreba nechať si ju kontrolovať nezávislým zdrojom. Dokonca aj najviac oddaný človek urobí chyby."

  • Vnímanie faktov -

"Ďalším princípom riadenia úspešného programu je odolať prirodzenému ľudskému sklonu dúfať, že veci budú fungovať napriek dôkazom alebo pochybnostiam o opaku. Nie je ľahké si pripustiť, že to, čo ste si mysleli, že je správne, tak nie je. Ak to podmienky vyžadujú, musíme čeliť skutočnostiam a brutálne vykonať potrebné zmeny napriek značným nákladom a oneskoreniam plánovania. Zodpovedný pracovník musí byť osobným príkladom v tejto oblasti."

Admirál Rickover sa intenzívne zaujímal o haváriu na JE TMI-2, taktiež o novú prezidentskú komisiu a samozrejme o ponaučenia, ktoré sa dajú naučiť. Akonáhle bola vytvorená Kemenyho Komisia, ako správny vojenský stratég sa nechcel dožiť nepríjemných prekvapení a ihneď rokoval o umiestnení jedného zo svojich riadiacich pracovníkov (Ronalda Etychisona) za člena komisie. Kapitán Etychison pochopiteľne admirála Rickovera a ďalších kolegov držal v plnej informovanosti počas celého šesťmesačného konania Komisie a prostredníctvom jeho účasti experti v jadrovom námorníctve boli schopní držať krok a mali nutné vstupné informácie.

Odporúčania Kemenyho Komisie:

Keď komisia vyšetrujúca haváriu TMI-2 pod vedením profesora Kemenyho ukončila svoju prácu, okrem iných oblastí bolo v záverečnej správe odporučené, že:

• Priemysel (jadrová energetika) by mal vytvoriť program, ktorý by určil príslušné bezpečnostné normy vrátane tých, ktoré sa týkajú manažmentu, zabezpečenia kvality a prevádzkových predpisov a skúseností a ktorý bude vykonávať nezávislé hodnotenia.

• Musí existovať systematické zhromažďovanie, preskúmavanie a analýza prevádzkových skúseností vo všetkých jadrových elektrárňach spolu s celosvetovou medzinárodnou komunikačnou sieťou s cieľom uľahčiť rýchly tok týchto informácií dotknutým stranám.

Založenie INPO

Na základe TMI-2, odporúčanú Kemenyho Komisie, ale aj svojich vlastných analýz a vzájomných diskusií vytvoril v roku 1979 americký jadrový priemysel vlastnú organizáciu „Inštitút prevádzkovania jadrových elektrární (Institut of the Nuclear Power Operations - INPO) na podporu najvyššej úrovne bezpečnosti a spoľahlivosti - na podporu excelentnosti - prevádzkovania jadrových elektrární. Inštitút je mimovládna spoločnosť, ktorá pracuje na neziskovom základe a nevydáva kapitálovú účasť. Podľa daňových zákonov Spojených štátov je spoločnosť klasifikovaná podobne ako charitatívna organizácia, ktorá "zmierňuje (finančné) bremeno vlády".

Pri tvorbe INPO sa jadrový priemysel rozhodol uskutočniť neobvyklé kroky.

Priemysel sa sám postavil dostal do úlohy dohliadať na činnosti INPO, pričom súčasne poskytol INPO dostatočnú právomoc, aby urobilo tlak na potrebné zmeny, na jednotlivých členov, ako aj na odvetvie ako celok. Táto vlastnosť robí INPO jedinečným. Zástupcovia priemyslu – zakladatelia INPO jasne stanovili a prijali formu samoregulácie prostredníctvom partnerského preskúmania a hodnotenia, čim napomohol rozvoju, ale zároveň zaviazal plniť ciele a kritériá INPO. Pochopenie celého odvetvia jadrového priemyslu, že sú úplne všetky elektrárenské spoločnosti prevádzkujúce jadrové reaktorové bloky ovplyvnené činnosťou ktoréhokoľvek bloku, motivovalo ich záväzok a podporu INPO. Základná zásada však zostala, že každý člen je výhradne zodpovedný za bezpečnú prevádzku svojich jadrových elektrární.

Americký jadrový dozor (US NRC) má štatutárnu zodpovednosť na dohľad nad licenciami a potvrdenie, že každý držiteľ licencie prevádzkuje jeho zariadenie v súlade s federálnymi zákonmi zaisťujúc pritom potrebnú radiačnú a jadrovú bezpečnosť obyvateľstva.

Poslanie INPO je iné. INPO má úlohu podporovať snahu o vynikajúce výsledky v prevádzke komerčných jadrových elektrických komplementárne, oddelene a odlišne od úlohy NRC.

INPO vykonáva hodnotenie zariadení na jadrových elektrárňach a identifikuje ich silné stránky ale aj slabé (oblasti na zlepšenie), ktoré by mali byť zdieľané s inými JE v rámci výmeny osvedčených postupov.

Čo je mimoriadne dôležité v práci INPO je úroveň dôvernosti informácií.

Výsledky hodnotení z INPO nie sú zdieľané s verejnosťou a akékoľvek prípadne súvisiace informácie zdieľané v jadrovom priemysle nezahŕňajú názov bloku.

Druhá veľmi dôležitá skutočnosť, ktorá mimoriadne zvýraznila pozíciu INPO je, že pri hodnotení INPO priradzuje skóre, ktoré hrajú dôležitú rolu vo výške poistného pre danú JE. Po TMI-2 v USA totiž musia byť všetky JE poistené a členstvo v INPO (a teda jeho názor a hodnotenie je vážny faktor) je k tomu podmienkou!

Rada poradcov INPO pozostáva z popredných odborníkov z jadrového priemyslu, ako aj z iných odborníkov, ktorých odbornosť je dôležitá pre bezpečnú prevádzku jadrových elektrární. Medzi nimi boli napríklad Dr. Edgar H. Schein, profesor emeritus z MIT, ktorý je veľmi známy v oblasti "firemnej kultúry"; a tiež Dr. Rodger Dean Duncan, význačný popredný líder v oblastiach rozvoja organizácií a ľudskej výkonnosti. Ako prvý generálny riaditeľ INPO bol vybraný viceadmirál amerického námorníctva na dôchodku Eugene Parks Wilkinson, známy ako prvý veliaci dôstojník prvej americkej jadrovej ponorky USS Nautilus, a v tejto funkcii slúžil od roku 1980 až do 1984. Nie je vylúčené, že to Rickover aj tu možno (v dobrom) ovplyvnil......

Hlavné oblasti činnosti INPO:

Hodnotenie JE

Hodnotiace tímy INPO cestujú na jadrové elektrárne na sledovanie prevádzky, analyzovanie procesov, kontrolu činností elektrárne a pýtajú sa prevádzkovateľov na mnohé otázky. Tie sú hlavne zamerané na bezpečnosť a spoľahlivosť, ktoré potom hodnotiace tímy INPO vyhodnocujú v sférach ako:

- vedomosti a výkonnosť personálu JE

- stav systémov a zariadení

- kvalitu programov a postupov

- účinnosť riadenia podniku

Navyše INPO vykonáva aj hodnotenia celých elektrárenských spoločností, ktoré sú zamerané aj na bezpečnosť a spoľahlivosť.

Príprava personálu, jeho školenie a akreditácia

Americký komerčný jadrový elektroenergetický priemysel je pevne presvedčený, že riadny výcvik prevádzkovateľov zariadení, údržbárov a iných pracovníkov podporných skupín (zvlášť dodávateľov) je mimoriadne dôležitý pre bezpečnú prevádzku jadrových elektrární. Výsledkom bolo vytvorenie Národnej akadémie jadrového vzdelávania v roku 1985, v rámci zodpovednosti INPO. Výkonný riaditeľ akadémie je jeden z riadiacich pracovníkov

INPO. Národná akadémia jadrového vzdelávania INPO poskytuje školenia a podporu pre jadrovej energetiky. Jadroví odborníci z celých Spojených štátov – ale aj po celom svete - navštevujú školenia v zariadení INPO v Atlante a majú možnosť dokonca absolvovať aj on-line kurzy INPO. INPO navyše okrem toho vyhodnocuje aj individuálne vzdelávacie a školiace programy na identifikáciu silných a slabých stránok a dáva odporúčania na vylepšenia. Vybrané programy operátorov a technické školenia sú akreditované prostredníctvom nezávislého národného výboru pre jadrovú akreditáciu.

Analýza prevádzkových udalostí – hodnotenie porúch

INPO pomáha pri hodnotení akýchkoľvek významných udalostí na jadrových elektrárňach. Prostredníctvom výmeny informácií INPO a interných publikácií komunikuje s JE o možných poučeniach a osvedčených postupoch v celom odvetví jadrovej energetiky.

Havarijné plánovania a pripravenosť

INPO vykonáva previerky a asistenčné návštevy s cieľom zabezpečiť, aby odporúčania pre havarijné plánovanie a pripravenosť na mimoriadne udalosti boli úspešne implementované v celom odvetví. Napríklad aj v reakcii na odporúčania vyplývajúce z nehody v JE Fukushima Daiichi bola INPO vedúcou organizáciou pre koordináciu podpory priemyslu počas mimoriadnej udalosti.

Asistenčná pomoc

Na žiadosť jednotlivých jadrových elektrární INPO poskytuje pomoc pri špecifických technických alebo riadiacich problémoch v oblastiach týkajúcich sa prevádzky a podpory prevádzky.

Pomoc pri implementácii nových JE

INPO zohráva aktívnu úlohu v oblasti výstavby nových JE tým, že stanovuje štandardy excelentnosti aj vo výstavbe ich spúšťaní. V súčasnosti napríklad INPO výrazne podporuje aj aktivity súvisiace s vývojom a realizáciou malých modulárnych reaktorov.

A na záver....

O čom sa zbytočne nahlas nehovorí...

Od začiatku svojho vzniku INPO výrazne kladie dôraz na vzájomné informovanie sa medzi jednotlivými JE navzájom v najširšej možnej miere. Keďže sú to však často informácie citlivého charakteru, INPO si vytvorilo svoju vlastnú bezpečnú počítačovú sieť, (ponorenú pod normálny internet), zabezpečenú najvyššou možnou ochranou ktorá je v USA k dispozícii. Dostať sa do nej môžu iba členovia INPO s adekvátnym počítačovým vybavením. Potom už môžu medzi sebou komunikovať bez obáv v zmysle „pozor, nepriateľ sa pozerá a počúva“. Všetky americké JE ako aj niektoré ďalšie (ktorí sú členovia INPO, ako napríklad JE Krško v Slovinsku) sú na túto bezpečnú sieť pripojené. 

Marian Nanias

Marian Nanias

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  236
  •  | 
  • Páči sa:  482x

Jadrovy inzinier ktory prezil cely svoj profesionalny zivot v jadrovej energetike na roznych pracovnych postoch, od prevadzkovania jadrovej elektrarne az po ovplyvnovanie energetickej politiky na urovni EU. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu