„Atómové hrady a zámky“ pána Ernesta Ježíka

Autor: Marian Nanias | 29.1.2018 o 9:55 | (upravené 30.1.2018 o 7:24) Karma článku: 2,11 | Prečítané:  1634x

Ernest Ježík píše svoje subjektívne pohľady o haváriách na jadrovej elektrárni A1 vo svojich článkoch s mnohými chybami, o čom však bola publikovaná podrobná odborná správa (20 strán) už pred 10 rokmi!

Predpokladal som že na tieto články autora zareagujú niektorí moji starší kolegovia ktorí sú v nich aj priamo osobne spomenutí. Zatiaľ sa tak nestalo, a zrejme majú na to svoje dôvody. Nakoniec aj ja sám som dlhšie uvažoval či je na to vôbec vhodné reagovať, pretože keby sme chceli napraviť toľko nepresností, strašení, či doslova technických hlúpostí (za ktoré by jeho bývalí učitelia neboli asi nadšení, čo ale bežní čitatelia, ktorí nepracujú v jadrovej energetike vôbec netušia, nevedia a budú ich brať ako čistú pravdu), ktoré tu autor vo svojom seriále „jadrových hradov“ predvádza, že by si žiadalo asi tiež nejaký dlhší seriál.

Ja osobne som prežil v jadrovej energetike celý svoj profesionálny život, od operátora jadrového reaktora až po vedúceho prevádzky JE V1, cez dlhoročnú misiu vo WANO (Moskva, Londýn), resp. od generálneho riaditeľa energetiky na MH SR, až po osobného poradcu viacerým generálnym riaditeľom v Európskej Komisii, či vedúceho sekcie EK. Priamo na JE A1 som však nikdy nepracoval, a na autora si žiaľ vôbec nespomínam ani z JE V1. Asi som nemal to „šťastie“ ho osobne stretnúť. Autor však svojimi článkami samozrejme neprávom a nie nestranne jadrovej energetike vo vzťahu k verejnosti škodí, ale my už aj vieme z jeho vlastných článkov prečo: Je osobne presvedčený že mu zničila zdravie a rodinu, a už nehovoriac o údajnej krivde od jeho nadriadených. Je jednostranne orientovaný nevraživosťou k sovietskej technike, čo je samozrejme nezmysel, pretože technika ako taká politiku nepozná, buď je dobrá, alebo zlá! Autor má však na svoj osobný názor pochopiteľne nárok, a nikto mu ho neberie, a z predošlých ním uvádzaných informácií je to dokonca aj úplne ľudsky pochopiteľné. Je mi ho (autora) osobne veľmi ľúto a úprimne mu prajem aby sa mal lepšie. Zo svojho okolia však poznám aj personálne smutnejšie histórie kolegov, ktorí už žiaľ nie sú medzi nami, pretože daň ktorá sa platí v jadrovej energetike je práve ožiarenie, (a to napríklad platí aj v mojom prípade) analogicky ako musí počítať automechanik že sa zašpiní od oleja. Poznám však aj mnoho krajších príbehov, ktoré keby boli napísane, boli by v krajších farbách a aj s úplne inými závermi, a to napriek tomu že by boli písané o tých istých či sesterských pracoviskách z jadrovej energetike. No a potom jeho kľučkovanie "Že-vraj, údajne, asi, počul som"... a podobne dávajú aj iné jeho argumenty na úroveň "JPP – Jedna Pani Povedala". Ďalej jeho brýzganie kritiky na jeho bývalých kolegov (z ktorých mnohí už ani nežijú), nadriadených ako aj ľudí aktívne pôsobiacich v popularizácie jadrovej energetiky (podľa vzoru: "koho som ešte nekritizoval, prihláste sa...") – teda jeho bývalej pracovnej oblasti je zvlášť pozoruhodné.

Čo je ale faktom = a to bol asi jeho hlavný zámer = že určite pár ľudí odradil a ešte odradí od jadrovej energetiky!

Ale jadrová energetika to hravo vydrží a prežije, jej výhody sú totiž príliš príliš veľké!

Veď nakoniec to v závere aj sám priznáva = že každý typ energetického zdroja (včítane jadra) by sme mali využívať.

Jadrová energia je dar Boží, človek si ju nevymyslel, iba sa ju naučil, a stále ešte učí využívať!

Treba si uvedomiť fakt, že prvé jadrové reaktory na našej planéte nepostavil človek, ale matka príroda v Africkom Oklo (pred miliardami rokov).

A tak ako sa ľudstvo už nikdy nevzdá jadrových zbraní (ktoré už vytvorilo ono), tak sa nevzdá ani jadrovej energetiky pre mierové využitie.

Ale nakoniec aj takéto prejavy patria do demokratickej spoločnosti. Keby sme boli a mali rovnaké názory = život by bol veľmi nudný...

Kto by však skutočne chcel vedieť viac ako to autor subjektívne popisuje vo svojich pamfletoch o týchto dvoch haváriách na jadrovej elektrárni A1, s úplnými podrobnosťami a aj s plnými menami, tak nech sa páči: V odbornom periodiku „Bezpečnost jaderné energie“ 16/54 , č. 9/10 z roku 2008 (teda cca už pred desiatimi rokmi!) bola publikovaná podrobná odborná správa (20 strán) pod názvom „Dve vážne havárie na jadrovej elektrárni A-1“. Úplne hravo si ju môžete prečítať aj on-line v internete, nájdete ju na hyperlike tu: http://data.idnes.cz/soubory/tec_technika/98A170220_MLA_029_A-1BEZPECNOST_JADE.PDF

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?